Kadına Yönelik Şiddet Olaylarının Temeli Olan Aileler ve Yetiştirme Hataları


Kadına yönelik şiddetlerin asıl nedenlerine köklerine inecek olursak bura da aileler önümüze geliyor.

Aileleri şöyle bir mercek altına alalım. Bakın neler çıkıyor ortaya. , zorlamalar, baskı bugünkü kadına şiddet olaylarının zemini ve bu zeminin mimarları da ailelerdir.
Kız çocuklarımıza sadece cinsiyetleri yüzünden 2.sınıf muamele yapmak onları hiçe saymak köle yerine koymak erkek çocuklarından daha yetersiz olduklarını beyinlerine empoze etmek zaten onların gelecekte hırpalanıp her türlü şiddete maruz kalmaları için yeterli olabiliyor. Çünkü onlara sen kadınsın susacaksın erkek ne derse uyacaksın deniliyor öğretiliyor.

Bu yanlış düşünce ve yetiştirme hataları yüzünden o küçük kız çocuğu büyüdüğünde genç bir kadın olduğunda tüm hayatını olumsuz yönde etkileyecek hatalara maalesef göz yumuyor kabul görüyor kendi içinde kimlik savaşı veriyor.

Namusu sadece kadına özgü kılan zihniyet namussuzluğu en üst seviyede yaşayan zihniyettir.
Özellikle Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde töre cinayetlerinin baş mimarları da yine ailelerdir. Fırat nehrinin dibi gencecik bedenlerin cesetleri ile doludur.
EL ALEM ne der zihniyeti ile yetiştirilen bir kız çocuğu daha hayatı tanımadan kendini bulamadan ya toprağın altın giriyor,ya cezaevine giriyor ya da mutsuz bir evliliğin içinde şiddet gördüğü eşe sırf EL ALEM ne der düşüncesi yüzünden kabul görüyor. Bunun adına da kader diyorlar. Yapmayın kaderin anlamı bu değil bunu sizde çok iyi biliyorsunuz.

Kızlarımızın eğitim haklarının ellerinden alındığı okulla tanışmadığı yerler var halen ülkemizde. Kız çocuğu okumaz ayıp!!!! Diyen zihniyet karısı kızı hastalandığında hastaneye gidip sadece kadın doktor baksın diyen zihniyettir!!!

Kızlarımızı yetiştirirken kendi gelenek göreneklerimizi değerlerimizi öğretmeden önce kendi değerlerini öğretirsek zaten toplum değerlerini o kız çocukları kendiliğinden benimser ve öğrenir.

Öğretmek benimsetmek sevgi ile saygı ile anlayış ile olur. Şiddet ile zorbalık ile olmaz!!!Kadın Olmak Zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: