Kadının İslamiyet’teki Yeri ve Önemi


Dinimiz kadınlara çok önem vermiştir ve erkeğe çok sorumluluk yüklemiştir.
Kur ani Kerim’de insana gelen musibetlerin günahları sebebiyle geldiği bildirilmektedir.

Fudayl Bin İyad Hazretleri;
‘‘Hanımım huysuzluk yapınca, dine aykırı bir iş yaptığımı anlardım. Hemen o işime tövbe edince hanımımın huysuzluğu giderdi’’ diye buyurmuşlardı.

Birçok hadiste de İslamiyet’te kadının yeri önemi açık bir dille belirtilmiştir.
Özellikle peygamber efendimizin Veda Hutbesinde Kadınların Allahın emaneti olduğu ve bu emanetlere saygı sevgi ile sahip çıkılmasından bahsedilmiştir.

Dünyada ilk defa 632′de Hz. Muhammed’(s.a.v) Veda hutbesinde “kadın haklarını” dile getirmiştir.
“Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınızı; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir.

Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve âdete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir’’.Kadın Olmak Zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: