Kadınlara Dair Yaşam


Çocukluktan ergenliğe kadar yanlış yetiştirilen bir kız çocuğu yetişkin bir birey olduğu zaman bilinçaltına yerleşmiş olan duygu karmaşası ile kendi içinde ciddi boyutlarda kimlik savaşları vermektedir.

Bilinç altlarına yerleşen baskınlıklar:  yüzünden kendi içlerinde kök korkular oluşur. Bu kök korkuların başında da Değersizlik, Kaybetme Korkusu, Gereksiz utangaçlık vb. negatif duygular ile mücadele vermek zorunda kalıyorlar. Bu tür negatif duygularda gerisinde daha da olumsuz türev duyguları getiriyor. Bunlarda bazen içinden çıkılması ciddi boyutta zor olan daha büyük psikolojik sorunlara neden oluyor.

Eşinden şiddet gören bir kadını ele alırsak eğer;
Bu tip kadınlarda sürekli şiddete maruz kaldıkları için DEĞERSİLİK duygusu bilinçaltında ciddi anlamda yer kaplıyor. Bu kök korkuda yetersizlik başarısızlık korku yüzleşmekten kaçma gibi türev duyguları tetikliyor sürekli canlı tutuyor. Kendi içinde kendini bulamamış bir insansın çevresine sizce yararı ne kadar olur? Tabi ki olmaz. Çünkü kendi içinde verdiği kimlik savaşı tüm hayatına zaten olumsuz etkileyen bir virüs gibi sarmıştır. O virüs temizlemeden bu insandan fayda beklemek okuma yazma bilmeyen bir insana en son hangi kitabı okudun demek kadar saçmadır.

Ailelerin ‘‘aman kızım boşanma aman sesini çıkarma kocan döver de sever’’ mantığı bugünkü mutsuz evliliklerin şiddetin hatta cinayetlerin temellerindendir.

Görücü usulü evliliklerin halen üst seviyelerde olduğu bazı yörelerde kadın-erkek bir birini tanımadan flört dönemi ve evrelerini yaşamadan bir birlikteliğe imza atıyorlar. Aslında attıkları imza ne biliyor musunuz? Gelecek günlerdeki mutsuzluklara atılmış imzalar dır. Tabi ki mutlulukla sonuçlananlar da vardır bunlar sadece istisnadır ve bu kadar olumsuzluk içinde birkaç tane istisna da kaideyi bozmaz bozamamıştır  da.

Genç kızlarımızı ele alacak olursak;
Tablo cidden ürkütücü ve utanç verici. Ülkemizde cinsellik yaşı 15 li yaşlara kadar düşmüş durumda. Neden mi?
Genç kızlarımıza erkeklerden korkmaları gerektiği baskın bir düşünce ve dille empoze ediliyor. Bu çok yanlış!!! Gelecekteki hayati hatalarında başlangıç noktasıdır.

Aileler kızlarına ‘‘Erkekler seni kullanır atar’’ ‘‘ Bir kere sevebilirsin âşık olabilirsin bir erkek hayatına girebilir yoksa adın çıkar kötü olursun’’ tarzında saçma düşünceleri öğretmek yerine

Her yaşın güzelliklerini kendilerinin bedenlerinin ruhlarının çok değerli olduklarını yapmaları ve yapmamaları gerekenleri sevgi ve anlayış ile anlatmaları gerekir. Ama maalesef toplum olarak önce kötüyü anlatıyoruz hatta anlatmakla yetinmeyip zorla kabul ettirmeye çalışıyoruz. Oysa iyiden başlarsak kötülüklerden de gençlerimizi arındıracağımızı hiç düşünmüyoruz.Kadın Olmak Zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: