Kadınlar’da İdrar Kaçırma Sorunu


Klasik deyimi ile üriner inkontinans istemsiz idrar kaçırma için kullanılan bir deyimdir. Üriner incontinans basit olarak 3 tipe ayrılabilir.

 

1-Stress incontinans.
2-Urpe incontinans (sıkışma inkontinansı).
3-Over flaw incontinans (taşma inkontinansı).

1-Stress incontinans: Klasik deyimle üriner incontinans idrar kaçırma için kullanılan bir deyimdir. Basit olarak 3 tipe ayrılır; stress incontinans, urge incontinans (sıkışma incontinansı), overflow incontinans (taşma incontinansı). Stress incontinansın en önemli nedeni normal vajinal doğumda pelvik kasların ve mesane boynu açısının yer değiştirmesine bağlı olarak karın içi basıncını artıran herhangi bir aktivitede; öksürme, hapşırma, gülme, uzun yol yürüme gibi aktiviteler de istemsiz olarak idrar kaçırmadır. En önemli sebebi çok sayıda ve zor doğumlardır. Tedavisi sadece stress incontinansı kapsıyor ise cerrahidir.

2-Urge incontinans: Aciliyet incontinansı demektir. Mesanenin kendisinden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu ve yangılarında mesanenin radyasyona maruz kaldığı durumlarda, mesane taşı, büyük myomlar gibi büyük kitlelerin mesaneye baskı yaptığı durumda, gebelikte, kullanılan birtakım ilaçlarda (diüretikler gibi), bazı nörolojik bozukluklarda (MS hastalığı gibi) ya da psikolojik sebeplerle bu tip incontinans görülebilir. Bazı vakalarda stress incontinansı ile birlikte görülür. Buna miks incontinans denir.

3-Taşma incontinanı: Dolup taşma şeklinde idrar kaçırmadır. Mesane burada büyük, gevşek bir torba gibidir. Mesane kasının aktivitesi ya hiç yoktur ya da çok azdır. En sık nedenleri arasında cerrahi operasyonlar, herpes virüsüne bağlı ağrılı durumlar, kullanılan antidepresanlar ve başka ilaçlar, epidural anestezi, idrar yolu enfeksiyonları pelvik kitleler ve demans sayılabilir. Fonksiyonel incontinans daha ziyade geri dönüşümlü olan bir tür idrar kaçırma şeklidir.

İdrar Kaçırma Nedenleri Ve Sebepleri

-İlerleyen yaş
-Fazla kilolu olmak, obezite
-Kalıtımsal sebepler
-Kabızlık
-İdrar enfeksiyonları (kadınlarda sistit, mesane iltihabı)
-Vajinal enfeksiyonlar
-İdrar taşları ve tümörleri
–Zor doğumlar,
-Menopozla ilişkili hormonal değişiklikler
-Şua tedavisi
-Sinirsel hastalıklar ve erkeklerde görülen prostat büyümesi
-Kadınlarda devamlı idrar kaçırmaya sebep: mesane-vajina arasında ya da böbrekle mesane arasındaki idrar borusu -(üreter)
-Vajina arasında oluşacak birleşmeler
-Kontrolsüz şeker hastalığı
-Alkolizm
-Prostat kanseri için yapılan ameliyatlar
-Adele gevşeten, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, sakinleştirici, depresyona karşı alınan ilaçlar, alerji ilaçları da —idrar kaçırmaya sebep olabilir.
-Beyin fonksiyonlarında yavaşlamaya neden olan hastalıklar (demans, alzheimer, damarsal hastalıklar vb)

İdrar Kaçırma Tedavisi

Cerrahi tedavi tekniklerinde son yıllarda yaşanan ilerlemeler ile stres inkontinans yaşayan hastada sadece idrar kaçırma görülüyorsa yani idrar kaçırmaya eşlik eden vajen ve rahim sarkması yoksa 15-20 dakika süren bir ameliyat ile tedavi tamamlanmaktadır.

Gerek aşırı aktif mesane problemi gerekse sıkışınca idrar kaçırma problemi olan hastalarda ilk yapılacak olan şey, basit bir idrar yolu enfeksiyonunu ekarte etmektir.

Daha sonra kişiye hayat stili, tükettiği sıvı çeşidi, miktarı hakkında alması gereken önlemler öğretilir. Bu önlemlerin yeterli olmadığı hastalarımıza, mesane jimnastiği, Kegel egzersizleri, biofeedback tedavileri, pelvis tabanı kaslarının elektriksel stimulasyonu tedavisi denenebilir. Son olarak, ilaç tedavisine geçilebilir” diyor.Kadın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: