Kalp Krizi Belirtileri ve Alınacak Önlemler


Günlük yaşantımızda ani ve habersiz tetikleyici olan bir hastalıktır yaş sınırı yoktur. Yaşanmış stres ağır iş temposu düzensiz beslenme uykusuzluk ve belirtisi olmayan tehlikeli hastalık kriz ani bilinçli kalp masajı önemlidir.

 

Hasta da zor nefes alma ağızdan yeşil su gelmesi kasılma kalp krizin belirtileridir.Tedavi si mümkün olan ilk aşamada ilk kriz vurduğu an itibari E.E.G önemlidir.  Renkli ilaç filmi çekilmesi şarttır bu filme gre hastaya anjiyo yapılmalı gelecek olan kriz önlenmeli anjiyo basit olduğu kadar tedbirli bir operasyon olarak değerlendirilmeli uygun görülen anjiyolu hasta yoğun bakıma alınmalı bacak ve kasığa giden damardan ilaç verilip kalbe giden damar açılır. Hastanın bu esnada enfeksiyon risk ki kapması yüksektir.

Temiz hijyen önemlidir anjiyo olan hastalar üzüntü yaşamamalı ağrıları tekrarı olabilir. Yoğun bakımda Kum torbaları anjiyolu hastaya konulup damar sabitlenir anjiyo sonrası bol sıvı tüketilmeli stres ten uzak tutulmalıdır. Gripli insanlar yaklaştırılmamalı düzenli kontroller aksatılmamalı kalp belirli sonra yenik düşer ritim bozukluğu ortaya çıkması da krizin habercisidir düzenli olarak kalp ve göğüs cerrahına muayene olunmalı zamansız gelen krizler felç ile sonuçlanabilir.

Çoğu hasta da bilinçsiz kalp masajı ölüm ile sonuçlanır hasta ekg olur. kalbe fazla yüklenmeden her iki el üst üste konulup masaj yavaş bir şekilde dengeli tampon yapılarak kalp masajı yapılmalıdır. Hasta’nın etrafı kalabalık olmamalı nefes solunum alışı kolay olmalı bir o kadar hasta korkutulmamalı sesleri duyan hasta tepki veremez korku ya kapılıp kalp yenik düşer başı yana çevrilip solunumu dengelenmeli veya sert bir şekilde tam kalp olduğu bölgeye ağır bir yumruk hamlesi düzgün ayarlanıp yapıldığında hasta krizi atlatır anjiyolu hastalarda ise sık sık kontrol şarttır aylık kalp ritim kontrolü düzenli beslenme sigara alkol madde ve benzeri içecekler den uzak durulmalı kullanmamalıdır. ihmaller kimi zaman kalp krizini ani olarak yaşatır her bireyin genel kalp kontrolüne gitmesi ileri olumsuzluğu önler çoğu bebeklerde bu kriz belirti vermez morarma kasılma bebekte huzursuzluk ağrıların fazla oluşu krizin habercisidir. Yetişkinlerde krizin oluştuğu an panik hali olmamalı kalp ritmi bozar bu durumda sakin ve bilinçli olmak şart bebekler ise yetişkinlere nazaran avantaj sızdır . Kendilerini ifade edemeyişleri ebebeyinlerin belirtileri anlamasında zorlaştırıcı bir hal alır. Mümkün mertebe bebeklerin aylık kalp Ritimleri Uzman Doktor tarafından takip edilmelidir.Çoğu genetiktir ailede oluşan bu hastalık dikkate alınmalı tedbirli olunup kriz esnasında önlem alınabilir.

Takipli hasta gibi kalp te takipli olunmalı sınır olarak dengeli nefes alma önemlidir.spor sa krizlerin tetikleyici alanıdır çok spor yapmak krize yol açar solunum dengesini bozar kalbin ritmi değişir nefes daralması yorgunluk belirtisi kriz habercisi olmakla kalmayıp ani ekg olma durumları yaratır.

Kalp insan vücudunda yaşamsal olan en önemli organdır damarlarda ki kanın pırtı hali alması damarın kalbe giden kan akışı pompalama yapamaz damar bu sebepten tıkanır pırtı’nın atılması için anjiyo şarttır.

Günlük yaşamda kalp normal in altı veya üstünde ritim bozukluğu hissedildiğinde acil hekime başvurulması gelecek olan kalp krizini önler..Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: