Kanser Haritası 2017


2017

. CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar’ın soru önergesine Sıhhat Bakanı Recep Akdağ’ın verilen yanıt, son 8 senede Türkiye’de erkeklerde en çok akciğer Kanseri, kadınlarda da meme kanserinin görüldüğünü meydana koydu.

 

Soru önergesini yanıtlayan Sıhhat Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’de aktif kanser kayıtçılığının 2004 yılından itibaren yapıldığını belirterek, “Aktif kayıt verilerimize göre, ülkemizde erkeklerde en sık görülen ilk üç kanser türü akciğer, prostat ve mesane kanseri iken kadınlarda meme, kolorektal ve troid kanseridir” dedi.

Sıhhat Bakanı, kanser vakalarının bölgelere dağılımı konusu ile ilgili da bilgi verdi. Buna göre 7 bölümde de erkeklerde en çok görülen kanser türü akciğer, kadınlarda ise meme kanseri oldu.

Sıhhat Bakanı’nın verilen bilgiye göre bölgelere göre erkeklerde en sık görülen ilk üç kanser türü sırayla şöyle.

Kanser Haritası

Marmara’da; akciğer, mesane, prostat.

Ege’de; akciğer, prostat, mesane.
Akdeniz’de; akciğer, prostat, mesane.
İç Anadolu’da; akciğer, prostat, mesane.
Karadeniz’de; akciğer, prostat, kolorektal.
Doğu Anadolu’da; akciğer, mide, mesane.
Güney Doğu Anadolu’da; akciğer, mesane, mide.

Kadınlarda bölgelere göre en çok görülen 3 kanser türü de şöyle: Marmara’da; meme, kolorektal, tiroid. Ege’de; meme, tiroid, kolorektal. Akdeniz’de; meme, kolorektal, tiroid. İç Anadolu’da; meme, kolorektal, tiroid. Karadeniz’de; meme, kolorektal, mide. Doğu Anadolu’da; meme, mide, özefagus. Güneydoğu Anadolu’da; meme, tiroid, kemik iliği.Kadın Olmak Zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: