Kansere Düşman Yaz Meyveleri


Kansere karşı doktorunuzun verdiği tedavilerin ve ilaçların yerini hiçbir şey tutamaz. Ancak doğada ve tamamen doğal yöntemlerle yetişen bazı meyve ve sebzeler, kanserle olan savaşımızda bize destek oluyor. İşte yazın geldiğini bize hatırlatan ve içerisinde bulunan maddeler sayesinde kansere karşı etkili olan bazı besinler…

Karpuz

A ve C vitamini yönünden zengin olan karpuz aynı zamanda yaz deyince akla ilk gelen meyve. İçerdiği antioksidanlar ile likopen açısından, pek bilinmeyen beta kriptokzantin ve karotenoid seviyesinin yüksek olması ile de sağlığımıza çok olumlu katkıları var. Yapılan bazı araştırmalar karpuzun, içeriğindeki likopen oranının prostat kanseri riskini düşürmeye ve bunun gibi çeşitli pankreas, yemek borusu, göğüs ve serviks kanseri üzerinde etkili olduğunu gösteriyor.

 

İncir

Hazırlanan birçok tatlı tarifinin de ana malzemesi olabilen incir, içerisindeki potasyum ve lif oranı ile de önemli bir besin kaynağı. Yüksek oranda içerdiği protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesine destek olan incir, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe de sahip. Son dönemdeki bazı araştırmalara göre kanser tedavi süreçlerinde de pozitif katkılar sağladığı ortaya konmuş.

 

Üzüm

Üzüm, özellikle de siyah üzüm çekirdeğinde bulunan resvetarol etken maddesi ile kansere karşı savaşta etkin rol oynuyor. Resveratrol aynı zamanda hücre değişimine sebep olan bazı durumları bloke de edebiliyor. Ayrıca, hücreleri DNA’lara zarar veren serbest radikallere karşı korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan.

 

Dut

Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Diğer bilinen bir etki ise beyaz dutun ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkisi. Ne şekilde tüketilirse tüketilsin iyi bir kan yapıcı olan dut, ağız ve boğaz antisepsisinde, öksürüğü dindirmede ve diş eti iltihaplarında da oldukça etkili. İçerdiği farklı antoksidanlar ile kansere karşı etkili oluyor.Sağlıklı Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: