Kariyer Hedeflerine Ulaşmak İsteyenlere


Öz itimat sahibi bir kişi olmak, hem iş hem bilimsel niteliği olan hem de toplumsal hayatınızda sizi bir adım öne taşır. Bilhassa basamaklarını tırmanmak isteyenler için olmazsa olmaz bir özellik olan öz itimat, günümüzde en sık altı çizilen konulardan biri.

Sizler için öz güveninizi geliştirmenin çeşitli yollarını yazdık. İşte kariyer hedeflerine ulaşmak isteyenlerin dikkate alması ihtiyaç duyulan 5 tavsiye…

1. Aksiyona geçin!

Amerikalı meşhur kontakt uzmanı Dale Carnegie’ye gore aksiyonsuzluk, kuşku ve korkuyu besler; aksiyon ise öz itimat ve cesareti! Şirketlerde büyük kararlar öncesinde yaşanmış olan uzun sessizliklerin, çalışanları ne kadar negatif etkilediğini düşünün. Başarısızlık korkusu, bizi neredeyse nüzul edebilir sadece unutmamalısınız ki en fena karar bile kararsızlıktan daha iyidir! Siz de aksiyona geçerek, hesaplı kararlar alarak ve yansız kalmamaya itina göstererek öz güveninizi geliştirebilirsiniz.

2. Her gün yeni bir şeyler öğrenin

Eğer öz itimat sahibi bir kişi olmak istiyorsanız konfor alanınıza veda etmenin vakti geldi! Öz güveninizi geliştirmek için kendinizi tertipli olarak zorlamanız ve geliştirmeniz icap ettiğini unutmamalısınız. Bu sayede yeni şeyler denerken daha rahat hissedebilir, çevreniz tarafınca öz itimat sahibi bir kişi olarak görülebilirsiniz. Unutmamalısınız ki denediğiniz her yeni şey; size deneyim olarak dönecek, becerilerinizi geliştirecek ve sizi çeşitli alanlarda yetkin kılacaktır.

3. Negatif cümleler kurmaktan kaçının

Öz güveninizi geliştirmenin en mühim adımlarından biri de negatif cümleler kurmaktan kaçınmaktır. Bilhassa de kendinize karşı! Çevrenizde devamlı olarak negatif yorumlar meydana getiren biri olsaydı bu sizin motivasyonunuzu iyi mi etkilerdi? Normal olarak ki motivasyonunuzun düşmesine ve hevesinizin kırılmasına niçin olurdu! Bunu kendinize yapmaktan kaçının. Kendi kendinize düşünürken bile negatif düşünceler yerine motive edici düşünceler üstünde durun.

4. Negatif insanlara veda edin

Negatif insanlara veda etmenin vakti geldi de geçiyor! Doğal ki yapıcı eleştirileri bu gruba dahil etmiyoruz. Bir kişi olarak kendinizi geliştirmenin en mühim yollarından biri de yapıcı eleştirilere açık olmaktır. Sadece bazı insanları ne yapmış olursanız yapın memnun etmek pek mümkün değildir. Bu tip insanlarla savaşım etmek büyük bir vakit kaybı olabilir. Dolayısıyla negatif insanlara veda etmek ve kendinize odaklanmak, öz güveninizi geliştirmek için oldukça yararlı bir adım olacaktır.

5. Meditasyon yapın!

Güne iyi mi başladığınız ve günü iyi mi bitirdiğiniz, düşündüğünüzden fazlaca daha mühim. Başarıya ulaşmış insanların en dikkat çeken özelliklerinden biri de şükran ve minnet duygusuna haiz olmalarıdır. Bu tip insanoğlu; ailelerine, sağlıklarına ve başarılarına minnet duyarlar. Güne minnet duygusuyla adım atmak, öz güveninizi ve kendinize olan saygınızı geliştirmenize destek sunar. Bilhassa meditasyon benzer biçimde içsel bir tecrübeyle minnet duygusunu desteklemek, yaşam koşuşturmasında ihtiyacınız olan motivasyonu bulmanıza da destek olacaktır.Kariyer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: