Karpuzun Faydaları Nelerdir?


Yaz mevsiminin belki de en güzel tarafı doya doya karpuz yemektir. Küçükten büyüğe her insanın en sevilmiş olduğu meyveler içinde yer edinen karpuz gıda değeri açısından da oldukça yararlı. Yazın kilo vermek isteyenlerin uyguladığı karpuz rejimi bu faydalardan kim bilir bir tek biri. Sabah kahvaltısında ya da akşam yemeğinde bir öğün olarak bile tüketebileceğiniz karpuzun yararları nelermiş, gelin beraber bakalım.

Kansere Karşı Etkili

Karpuzun yararları içinde kansere karşı koruma niteliğini taşıması ilk sırada yer ediniyor. Antioksidan özellikli likopen içeren karpuz, kansere sebep olan özgür radikallere karşı cenk açıyor ve bunların vücuttan atılmasını sağlıyor.

Kalp Sağlığını Korur

Karpuzun yararları kalp sağlığını koruma özelliği ile devam ediyor. Karpuzun içeriğindeki potasyum kalbimiz üstünde pozitif etkiye haiz. Karpuzdaki likopen kolesterol ve tansiyonu dengeleyerek kalp ve damar sağlığını iyileştiriyor. Purdue Üniversitesi ile Kentucky Üniversitesi’nde yapılmış olan emek harcamalar karpuzda bulunan sitrülinin kalp ve damar sağlığını desteklediğini gösteriyor.

Dehidrasyonu Önler

Birçok hastalığın habercisi olan susuzluğun giderilmesini sağlamak karpuzun yararları içinde yer ediniyor. %92’si sudan oluşan karpuzun yararları içinde vücudunuz için muhteşem bir su deposu olması da bulunuyor.

Düşük Kalorili

Meyve demek şeker anlama gelir fakat karpuz bir tek 46 kalori olmasıyla gönlümüze taht kuruyor. 154 gramı bir tek 46 kalori olan karpuz hem de C, A, B1, B5, B6 vitaminleri ile potasyum ve magnezyum açısından oldukça varlıklı. Rejim esnasında gönül rahatlığıyla karpuz tüketmek karpuzun yararları içinde sayılabilecek bir özellik.

Yüksek Tansiyonu Denetim Altına Alır

Karpuz sitrülin açısından oldukça varlıklı bir meyvedir. Florida Eyalet Üniversitesi’nde yapılmış olan bir araştırma sitrülinin gerilim düzenleme üstünde oldukça etkili bulunduğunu gösteriyor.

Böbrekler ve Böbrek Taşları Üstünde Etkili

Karpuzun yararları içinde idrar söktürücü özelliğe haiz olması da bulunuyor. Böbrekleri zorlamadan idrar yollarını çalıştıran karpuzda bulunan potasyum hem de böbrek taşlarının oluşumunu da engelliyor. Sadece böbrek hastalarının böbrek fonksiyonlarını çalıştıran karpuzu tüketirken doktorlarına danışması gerekiyor.

Göz Sağlığını Korur

Göz sağlığını koruması da karpuzun yararları içinde yer ediniyor. Adeta bir beta karoten deposu olan karpuzda bulunan A ve C vitamini ile lütein ve zeaksantin sarı nokta hastalığını ve kornea kalınlığını önlüyor. Ek olarak karpuzda bulunan bu zenginlikler yaşlılığa bağlı göz problemlerinin ve gece körlüğünün de önüne geçiyor.

Kasları Gevşetir

Kas ağrılarından şikayetçiyseniz karpuz tüketmek size iyi gelecektir. Karpuzda bulunan sitrülin, kasları güçlendiren L-arginine dönüşerek ağrıların azalmasına destek verir. Spor yapanlar çoğu zaman antrenman sonrasında karpuzun yararları içinde bulunan bu özellikten yararlanmak için karpuz suyu içerler.

Astıma İyi Gelir

İşte karpuzun yararları ile ilgili sevindirici bir informasyon daha! Karpuzda yer edinen likopin sizi hem soğuk algınlığı ve nezleye karşı korur hem de astım sorununuzla baş etmenizi sağlar. Nefes darlığı ve astım problemleri yaşıyorsanız, karpuzda bulunan likopin ve A vitamininin iyileştirici gücünden yararlanabilirsiniz.

Saçlarınıza ve Cildinize İyi Bakar

Sıhhatli saçlara haiz olmak istiyorsanız tertipli olarak A ve C vitamini tüketmeniz gerekiyor. Karpuzda bolca oranda bulunan bu vitaminler bir tek saçlarınız için değil cildiniz için de sıhhat vadediyor. Yüksek su oranına haiz olan karpuz hem de cildinizin nemli kalmasını da sağlıyor.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: