Kaygı Bozukluğu Yaşayan Çocuğunuza Yardımcı Olmanın Yolları


Çekince anlarında yaşadığımız kaygı, hayatta kalmak için ihtiyacımız olan en mühim duygulardan biridir. Hayatımızı güvenli bir halde devam ettirmemize olanak tanıyan bu duygu, denetim altına alınamadığı durumlarda çeşitli ruhsal rahatsızlıklara niçin olabilir. Bilhassa çocuklarda sık karşılaşılan kaygı bozukluğunun detaylarını sizler için yazdık. Eğer kaygı bozukluğu yaşayan çocuğunuza destek olmanın yollarını arıyorsanız sizleri derhal aşağıya alalım…

 

1. Çocuğunuzun duygularını doğrulayın

Evladınız bir şey için endişelendiğinde ona “Endişelenme!”, “Bu asla mühim bir mevzu değil!” benzer biçimde cümleler oluşturmak, çocuğunuza onu dikkate almadığınızı hissettirebilir. Bu tip cümleler yerine “Evet, şu anda hakikaten gerilmiş hissediyor şeklindesin” ya da “Büyük bir kalabalığa girdiğinde gerildiğini hissedebiliyorum” kabul edebilirsiniz. Bu sayede evladınız, duygularının doğrulandığını görebilir ve bu duygularla savaşım etmek için harekete geçebilir. Onu görmezden gelmek ya da geçiştirmek yerine anlamaya çalışmanız icap ettiğini unutmamalısınız!

 

2.  Gerçek ve yanlış alarmları ayırt etmesine yardım edin

Çocuğunuza insanların niçin kaygı duygusuna ihtiyacı bulunduğunu açıklayın ve bu kaygıların hayatımızı devam ettirebilmek için lüzumlu bulunduğunu anlatın. Doğal kaygı, yaşamımız tehlikede olduğunda ortaya çıkan bir duygudur. Kısaca kendimizi korumamız ihtiyaç duyulan gerçek bir çekince olduğunda bu duyguyu hissedeceğini açıklayın. Çocuğunuzla gerçek ve yanlış alarmları paylaşın. Mesela bir aslandan kaçarken haiz olduğumuz kaygı duygusu gerçek bir alarm olabilecekken kalabalığa girdiğimizde haiz olduğumuz kaygı duygusu yanlış bir alarmdır. Çocuğunuzun bu farkları ayırt etmesine destek olun, bu sayede yanlış bir alarmda kendini sakinleştirmesi oldukca daha kolay olacaktır.

 

3. Çocuğunuzun geleceğini güvence altına alın

Çocuklarda kaygı bozukluğu, ergenlikle beraber yerini gelecek kaygılarına bırakabilir. Eğer eğitim hayatıyla ilgili endişeleri olan bir evladınız var ise onun eğitimini güvence altına almak, verilebilecek en iyi kararlardan biridir. Bu sayede herhangi bir negatif durumda evladınız, eğitim yaşamının güvenceye alındığını bilerek hareket edebilir, gelecek kaygılarıyla oldukca daha kuvvetli bir halde savaşım edebilir.

 

4. Çocuğunuza kendi kendine konuşmayı öğretin

Kaygılı bir çocuğa itimat vermek mühim olsa da kendilerini güvende hissetmelerini öğretmek oldukca daha önemlidir. “Sahneye çıktığımda hata yapacağım!” söylediği vakit “Hayır, mükemmel olacağına inanırım!”  demek mevzusunda telaşlı davranmayın. Bunun yerine çocuğunuza “Sahneye çıkacak bir arkadaşın endişeleniyor olsa ona ne söylerdin?” diye sormak iyi bir düşünce olabilir. Bu sayede evladınız kendi kendini telkin etmeyi öğrenebilir, kaygılarının üstesinden oldukca daha kolay gelebilir.

 

5.  Ustalaşmış yardım alın

Tüm bu kaygılar, çocuğunuzu günlük işlerinden alıkoyuyorsa işler düşündüğünüzden daha ciddi olabilir. Bilhassa iki hafta süresince aynı kaygıya saplanan evlatların bir uzmandan destek alması gerekir ya da okula dair kaygıları olan bir evladınız var ise ve okula gitmeyi reddediyorsa gene bir uzmanla görüşmekte yarar var. Kaygı bozukluğu, doğru yöntemlerle kısa süre içinde tedavi edilebilir. Bu aşamada anne babalar olarak endişelenmemeli ve evladınız için en doğru olanı yapmalısınız.

 

 

Kaynak:

https://www.mynet.com/cocuklarda-anksiyete-bozuklugunu-dikkate-alin-1198776-mykadin

https://www.uplifers.com/cocuklarda-anksiyete-bozuklugu-kaygili-bir-cocuga-nasil-yardim-edebilirsiniz/Çocuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: