Kendinizi Şımartmanın En Sağlıklı Yolu


Ecnebicesi (Latince) “Sanitas Per Aquam” olan SPA’nın anlamı “Sudan Gelen ”.  SPA, Romalılardan beri uygulanan ve insanlara şifa veren bir su terapisi. Son zamanlarda Türkiye’de de yaygınlaşan, özellikle tatil için otel seçerken “SPA’sı var mıymış SPA’sı?” diye dikkat ettiğimiz bu tedavi, atmosferiyle bile insana huzur veriyor. Sadece şifalı suların değil; kokulu mumların, doğal taşların, aromatik yağların, müziğin, hatta dekorun bile SPA’da yeri var.

Bütünsel bir anlayışa sahip olan SPA; sağlık, , zindelik ve huzur sağlayan bir terapi. Romalıların suyu tedavi aracı olarak kullanmayı nereden akıl ettiklerini merak edecek olursanız söyleyelim: Savaşlardan perişan hâlde ve yorgun dönen askerleri rahatlatmak ve yaralarını iyileştirmek için banyo inşa ettirmişler ve bugüne kadar gelen SPA’yı keşfetmişler. Hatta 14. yy’de kurulan Spa isimli şehre de ilham kaynağı olan yine bu Romalılar. Zaman geçip Avrupa’da yaygınlaşmaya başlayan SPA kültürü, mineralli su içeren tedavilerden aromatik yağlarla yapılan masajlara kadar gelişmiş de gelişmiş.

Herkese Göre Bir SPA Var

Kişisel ihtiyaçlara göre birçok SPA yöntemi bulunuyor. Kimisi dinlenmek kimisi sağlık kimisi de güzellik için SPA’ya gidiyor. Peki, bu insanlara SPA’da neler oluyor, neler yapılıyor? Şu tedavi veya yöntemleri uygulanıyor:

  • Islak terapiler (Hidroterapi),
  • Kuru terapiler (Masajlar, vücudu sarma vs.),
  • Zindelik terapiler (Oksijen teneffüsü),
  • Güzellik terapileri (, selülit tedavisi vs.)

 

Sağlıklı Bir Bağımlılık

İnsanın bedenini ve ruhunu dinlendiren SPA, şu hayatta seve seve bağımlısı olmak isteyeceğiniz en sağlıklı şeylerden biri. Düşünün; mumlarla aydınlatılan loş bir ortam, ayağa kalkmış bütün sinirlerinizi “Otur sen koçum, biraz sakin ol.” diye yatıştıran huzurlu bir müzik, vücudunuzun en yorgun veya ağrılı bölgelerinde gezinerek masaj yapan profesyonel eller, mis kokulu yağlar, huzur… Biz yazarken bile gevşedik açıkçası.

Toksinleri vücudunuzdan atan, yağları eritip sizi fit bir görünüme kavuşturan, vücudunuzdaki elektriği çekip çok uzaklara fırlatan, romatizma hastalıklarından muzdarip olanlar için doğal ağrı kesici işlevi gören sudan gelen bu şifanın kollarına tüm bedeninizi bırakın, kendinizi şımartın.Meditasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: