Kilo Almadan Sigarayı Bırakmanın Yolları


Sigarayı bırakmayı kafaya koydunuz fakat “ya kilo alırsam” endişesi içindesiniz. Ilk olarak bu önyargıdan kurtulun, “Kilo alacağım” diye kendinizi şartlandırmayın. Ve peşinden şu önerileri de aklınızdan çıkarmayın:

Sıvı Tüketimini Artırın

Sigarayı bırakmanın yolları o denli da uzakta değil. İlk iş olarak kendinize daha büyük bir su bardağı edinin. Günlük 6-8 bardak su içmeye dikkat edin. Bunun yanı sıra şekersiz nebat çayları, ayran, soda, yağsız süt benzer biçimde içecekleri günlük hayatınıza sokmanızda yarar var. Öteki taraftan yeşil çayın metabolizma hızını artırdığı malum bir gerçek. “Tadı fena, içemiyorum” demeyin. Kendinizi birazcık zorlayın, derhal alışacaksınız.

Kahveyi de Bırakmayın

Uzmanların mühim bir kısmı sigarayı bırakırken sigaranın can dostu kahveden de uzak durmanın, sigarayı bırakan kişide daha büyük yoksunluk yarattığı fikrinde. Bu da sigaraya başlama ihtimalini artırıyor. Bu yüzden her sabah bir Türk kahvesi içmek benzer biçimde bir alışkanlığınız var ise, devam edin. Fakat bu kez sigarasız…

Spora Başlayın

Nikotinin vücudunuzdan uzaklaşması, metabolizma hızınızı yavaşlatabilir. Bu probleminin en iyi çözümü doğal ki spor yapmak. Araştırmalara nazaran sigarayı bırakırken, spora süregelen kişiler sigarayı bırakmada iki kat daha başarı göstermiş. Öteki taraftan spor yaptığınızda daha çok mutluluk hormonu salgılayacak ve de sıhhatli bedeninizi sigara dumanıyla zehirlemek istemeyeceksiniz. İşte sigarayı bırakmanın yolları içinde en etkilisi!

Porsiyonlarınızı Küçültün

Uzmanlara nazaran sigarayı bırakanların tat alma duyuları eski haline dönüyor. Bu yüzden yiyip içtiklerinizden daha çok zevk almanız sizi daha oldukca yemeye yönlendirebilir. Bunu önlemek için azca ve sık yemeye itina gösterin. Örneğin öğünlerinizde daha ufak tabaklar kullanmaya başlayın.

Sakız Çiğneyin

Bazı uzmanlara nazaran nikotin sakızı sigarayı bırakmada etkiliyken bazı uzmanlar ise nikotin sakızının sigarayı hatırlatan negatif yanları olduğu düşüncesinde. Bu yüzden işinizi garantiye almak için şekersiz yada mentollü sakızlarla kendinizi oyalama yolunu seçebilirsiniz. Sigara içme isteği geldiği anda ağzınıza atacağınız bir mentollü sakız sizi sigaradan uzaklaştıracaktır.

Tatlı Yerine Meyve Yiyin

Sigarayı bırakmanın yollarından en önemlisi yeme içme alışkanlıklarınızı düzene koymak. Bu sebeple sigarayı bırakınca kan şekerinde düzensizlikler oluşabilir. Bu demek oluyor ki, canınız daha çok tatlı ve karbonhidratlı yiyecekler isteyebilir. Bu benzer biçimde durumlarda şekerli tatlılar yerine taze ve kuru meyveler yiyin. Hatta yanınızda meyve taşıma alışkanlığını derhal edinin.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: