Kişisel Bakıyorum, Bence Oldukça Güzelim


, yüzyıllardır bayanlara atfedilen bir kavram. Bu kavramın hanımlarla ilişkilendirilmesinin sosyolojik, kültürel ve ekonomik birçok sebebi bulunuyor. Mesela “Hanım vücudu erkeğinkine bakılırsa daha güzel duyu, o yüzden hanım ve güzellik beraber anılıyor.” ya da “Adamın ve kadının fizyolojisi değişik, hanım güzel olmalı.” açıklamaları hepimizin tanıdık olduğu ifadeler.

En büyük münakaşa da şu:Bayanlar doğaları gereği mi güzelliğe ve süse püse meraklılar,yoksa bu; yalnız yüzyıllardan beri süre gelen toplumsal dayatmaların bir sonucu mu? Sebepler birçok mevzuda olduğu benzer biçimde bu mevzuda da yalnız bir tane değil. İşin biyolojik ve toplumsal boyutları normal olarak var. Bizim meselemiz, bir dayatma olarak sunulan güzellik algısının kişiler ve cemiyet üstündeki tesirleri.

Hadi, Acele Güzel Olmaya Çalış ki Ikimiz de Para Kazanabilelim

, kozmetik, hatta sıhhat dahil birçok sektörün dayattığı güzellik algısı sebebiyle tek tip bir “güzel hanım” imajı yaratılmaya çalışıldı ve bu mevzuda başarı göstermiş olundu. Fakat alternatifin bir süre sonrasında sistem tarafınca ana akım hâline getirilmesiyle, her şeyde olduğu benzer biçimde bu güzellik anlayışında da “Siz olduğunuz benzer biçimde güzelsiniz.” algısına dönüş yaşanıyor.

Mankenlerin Photoshop’lu ve Photoshop’suzhâlleri, makyajın bir insanı iyi mi değiştirdiği, moda sektöründe büyük bedene dair artan kontakt emekleri, insanların medya tarafınca empoze edilen güzellik tanımları sebebiyle kendilerini olduklarından daha çirkin, daha şişman ya da daha estetikten yoksun gördüklerinin ve aslına bakarsak durumun bu şekilde olmadığı yönünde meydana getirilen reklam emekleri, mevzunun anlam ve öneminin ne denli büyük bulunduğunun kanıtları. Bu emekler da aslına bakarsak “Yeteeeer! İlla çoğumuz kalkık burunlu, koca göğüslü ve zayıf olmak zorunda mıyız?” diye isyan eden hanımefendileri kaybetmemek için sistemin “Doğal ki hayır. Seni olduğun benzer biçimde kabul ediyoruz biz, olur mu o şekilde şey canım?” demesi ve bu sefer de bu durumdan para kazanma ve çarkı döndürme çabası. Şu demek oluyor ki evet, dayatılan güzellik algısını kırmaya yönelik meydana getirilen emekler normal olarak mükemmel şeyler fakat bu algıyı yaratan gene aynı dengeler değil miydi? Bugün “Kıvrımların oldukca güzel.” yazanbalıketli bir kadının fotoğrafının yer almış olduğu bir billboard’da dün, {sıfır beden} mankenin fotoğrafı yer almıyor muydu?

“Güzel” İnsanlardık, Bizi Üzdüler

Birbiri ardına oluşturulan kozmetik mağaza zincirlerinde satılan, kullandığımız durumda daha güzel olacağımızı vadeden binlerce ürünün karşısında strese girip daha oldukca sivilce çıkmaz mı yüzümüzde? Ya da beğendiğimiz elbise kendi üzerimizde mağaza vitrinindeki mankenin üstündeki benzer biçimde durmadığı için kabinde yaşadığımız moral bozukluğunun hesabını kim verecek? Dünyaya bir kere geliyoruz, birilerinin cebi dolsun diye özgüvenimizi düşürmemize ve kadınlığımızı sorgulamamıza asla gerek yok. Farklılıklara tahammülün olmadığı bir dünyada her mevzuda tek tipleşmeye karşı çıkarak farkımızı ortaya koyabiliriz.

Meşhur düşünür Tarkan’ın sözleriyle “güzel” bir halde veda edelim o vakit: “Başkası olma kendin ol. Bu şekilde oldukca daha güzelsin.”Kişisel Bakım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: