Kişisel Zevklerinize Para Ayırmak İçin Yapabilecekleriniz


Günümüzde birçok insan, yapamamaktan ve kişisel zevklerine para ayıramamaktan yakınma ediyor. Oysaki hobilerinize ve kişisel zevklerinize para ayırmak, düşündüğünüz kadar kolay olsa gerek! Bütçenizi planlarken dikkat edeceğiniz birkaç kaide ve günlük hayatınızda değiştireceğiniz küçük alışkanlıklar yardımıyla siz de paranızı kolayca biriktirebilir, istediğiniz hobiniz için gönül rahatlığıyla harcayabilirsiniz.

Kişisel zevklerinize para ayırmanın yöntemlerini sizler için yazdık. İşte kendinize para ayırabilmek için izlemeniz ihtiyaç duyulan 5 yol…

 

1. Bütçe planlaması yapın

Bütçe yönetimi yapmanın en mühim kurallarından biri de muntazam bir bütçe planlaması yapmaktır. Bütçe planlamasını gelirlerinizin durumuna nazaran aylık ya da haftalık olarak yapmanız mümkün. Doğal kira ya da satmaca benzer biçimde giderler aylık olarak ödendiği için haftalık planlardansa aylık planları tercih etmek fazlaca daha sıhhatli olacaktır. Aylık olarak elinize geçen paranın detaylı bir hesaplamasını yapabilir, durağan(durgun) giderlerinizi düştükten sonrasında size kalan para miktarını kolaylıkla görebilirsiniz. Bu paranın makul bir kısmını ise kişisel zevklerinize ayırmanızda hiçbir sorun yok! Doğal ayırdığınız tutarın üzerine çıkmamanız da oldukça mühim!

 

2. Gereksiz harcamalardan kaçının

Istediğiniz bir alanda para harcamanın en sıhhatli yollarından biri de yaptığınız harcamaları gözden geçirmek ve gereksiz harcamalardan kaçınmaktır. İhtiyacınız olmadığı halde alışveriş yapıyorsanız ya da asla gitmediğiniz spor üyeliklerine sahipseniz bu harcamaları gözden geçirmenin vakti gelmiş anlamına gelir! Bu benzer biçimde gereksiz harcamalardan kısarak elde edeceğiniz parayı kişisel zevkleriniz için harcayabilir, sizi daha mutlu eden alanlara yönlendirebilirsiniz.

 

3. Ödeme planı oluşturun

Eğer kredi kartı borcu benzer biçimde çeşitli borçlara sahipseniz ve bu borçları ödemek için hiçbir ödeme planınız yoksa kişisel zevklerinize veda etmeniz an meselesi! Hobilerinize ve kişisel zevklerinize zaman ve bütçe ayırmak istiyorsanız ilk olarak borçlarınızı hafifletmeniz koşul. Borçlarınızı hafifletmenin en etkili yollarından biriyse işe yarar bir borç ödeme planına haiz olmak! Bunun için bir uzmandan yardım alabilir ya da tıpkı bütçe planlamasında yaptığınız benzer biçimde bir ödeme planı oluşturabilirsiniz.

 

4. Ek gelir yöntemlerini araştırın

Bütçe ve ödeme planınızı oluşturdunuz, hatta gereksiz harcamalarınızı da azalttınız sadece kazandığınız gelir hala kişisel zevkleriniz için kafi değil. Bu benzer biçimde durumlarda ilk olarak objektif olmakta yarar var. Kişisel zevklerinizin fazlaca uçuk zevkler olmadığına ve gelirinizle doğru orantılı olduğuna güvenilir misiniz? Cevabınız evetse hiçbir mesele yok! Eğer üzerinize düşen tüm sorumlulukları yerine getirdiğiniz ve karşılanabilir kişisel zevklere haiz olduğunuz halde gene de hobilerinize para ayıramıyorsanız bu durumda ek gelir yöntemlerini araştırmaya başlayabilirsiniz.

 

5. Kendinize kurallar ve hedefler koyun

Çeşitli harcamalarınızdan kısmak ve kişisel zevklerinize para ayırmak, başlangıçta oldukça zor gelebilir. Bu benzer biçimde durumlarda sizi gereksiz harcamalardan koruyacak kurallar ve motivasyonunuzu arttıracak hedefler bulmalısınız. Mesela; 2 hafta süresince dışarıdan yiyecek yemeyi sınırlandırabilir, 2 haftanın sonunda güzel bir yemekle kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu benzer biçimde sınırlandırmalar ve ödüller, harcama düzeninizi oturtana kadar belirlediğiniz çizgilerin dışına çıkmamanız için size destek olacaktır.Birikim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: