Koronavirüs Günlerinde Geleceğe Umutla Bakmanın Yolları


Tüm dünyada günlük yaşamı tamamıyla değiştiren koronavirüs salgını, ekonomik olarak da birçok problemi ve kaygıyı da bununla beraber getiriyor. Sadece her insanın etkilendiği bu eleştiri günlerin geçici bulunduğunun bilincinde olmak ve bu şuur dahilinde atacağınız minik adımlar, eleştiri karantina günlerini ruhen daha sıhhatli geçirmenizi ve geleceğe umutla bakmanızı sağlayacak.

Aile bütçenizi doğru yönetin

Virüsle beraber değişen alışveriş ve tüketim alışkanlıkları, aile bütçelerini de etkiliyor. Gelir-gider tablosu oluşturarak, öncelikli harcamaların dışına çıkmayarak, aile bütçesinin mevcut durumunun kolayca takibine olanak sunan mobil uygulamalar kullanarak, alışveriş sıralaması yaparak ve mümkünse azca dahi olsa yaparak bu sıkıntılı devrin daha kolay atlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Negatif haber trafiğinden uzak durun

Karantina günlerinde daha çok zaman geçirmeye başladığımız toplumsal medyada doğru bilgiler kadar, yanlış ve kaygı yaratıcı haber trafiğinin de bulunduğunu asla ihmal etmeyin. Bilimsel kaynakları referans almadan yanlış ve noksan bilgiler sunan şahıs ve hesapları takip etmemeye itina gösterin, ruh sağlığınız için negatif haber trafiğinden uzak durun.

Eksikliklerinizi giderin

Online eğitim sektörü koronavirüs döneminden ilkin de büyüyen sadece salgın ile beraber önemi daha da artan sektörlerin başlangıcında geliyor. Evde kaldığınız bu eleştiri periyodu bir fırsat olarak görüp iş ve hususi hayatınızda eksikliğini hissettiğiniz alanlarda her bütçeye uygun eğitimlerden bir ya da birkaçını alarak kendinizi geliştirmeniz mümkün.

Her insanın aynı konumda olduğunun bilincinde olun

Kimsenin tahmin etmediği ve hızlıca tüm dünyayı saran virüs salgını, yalnızca ülkemizi değil dünyadaki her toplumu derinden etkiliyor. Bu eleştiri günlerin geçici olduğu, yalnızca sizin ya da ailenizin değil öteki tüm insanların aynı süreci yaşadıklarının bilincinde olun. Bu bilince haiz olmanızın, atacağınız her adımı bir nebze de olsa kolaylaştıracağını ihmal etmeyin.

 Birikim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: