Kredi Ödemenin Kolay Yolları


Aklımıza parlak bir düşünce gelir ve uygulamaya dökmek için ana paraya gerekseme duyarız. Ev ya da otomobil sahibi olmak, evlenmek ya da bir yakınımıza yardım etmek isteriz. Durumları çoğaltabiliriz fakat uzatmanın bir manası yok, kredi almak oldukça kolay, mühim olan krediyi zamanında ödeyebilmek. Zorluk derecesi yüksek şey ise, krediyi ödeyemiyorsak ne yapacağımıza karar vermek.

Klişe TV: Borç Yiğidin Kamçısıdır

Postaya gelen zarflar pek güzel haberler vermiyorsa ve ödeyemediğiniz krediler uykularınızı kaçırıyorsa ilkin sakinleşin. Şimdiye kadar üstesinden geldiğiniz sorunları düşünün, muhtemelen maddi problemler aralarında en rahat olanıydı. Üstelik meşhur finans yazarı Gail Vaz-Oxclade’in size birkaç önerisi var:

Kredi Kartlarınızla Ayrılık Yemeğine Çıkın

Kredi kartlarınızı yanınıza alın ve kendinize son kez pahalı bir yiyecek ısmarlayın, o yemekten sonrasında artık onlardan ayrılacaksınız. Yalnız nakit parayla yaşamayı öğrenmeniz gerekiyor.

Aylık bütçenizi şu şekilde bölmelisiniz:

%35 ev gereksinimlerine,

%15 borçlara,

%25 yaşamsal ihtiyaçlara,

%10 tasarrufa,

%15 ulaşıma ve öteki ihtiyaçlara.

Borçlarınız için yüzdeyi arttırmanız gerekiyorsa tutum, yaşamsal gereksinimler ve ulaşım için ayırdığınız bütçeden kısın.

Faiz Oranları İçin Kredi Aldığınız Kurumla Bir Görüşün

 

Kimi zaman faiz oranları o denli yüksek olur ki, bir tek onları ödeyebildiğiniz için çıkmaz sokağa dalmış olmuş olursunuz. Kredi vereninizle bir görüşün, negatif geçerse borcunuzu ödeyebilmek için başka kurumlarla daha düşük faiz oranıyla anlaşın.

Kredi Çekmeden Ilkin

Belirsizlik; yaşamın bir gerçeği, yarın neler getirir, kim bilebilir? İşlerin daima yolunda gitmeyebileceğini ihmal etmeyin, kredi çekmeden ilkin geleceğinizi güvene alın.

 

Çalışmak Artık Sizin Önceliğiniz

İşinize dört elle sarılın, hiçbir ek gelir fırsatını kaçırmayın. Kötü bir dönemdesiniz ve atlatabilmeniz için dirençli olmanız gerekiyor.

Borçlarınızı Listeleyin

Kredi ödeyememenin sebeplerinden biri, insanların borçlarına yeterince dikkat etmeyip biriktiklerini fark etmemesi, bunu ihmal etmeyin. Tüm borçlarınızı bir deftere yazın, ödeme planınızı çıkarın ve o ödeme planından asla şaşmayın.

Size Para Harcatan Zevklerinizi Şimdilik Raflara Kaldırın

Eğlence sektörüne ayırdığınız bütçeyi olabildiğince kısmalısınız. Tatil yapmayı düşünmeyin, stres atmak için hobiler edinin. Örneğin ahşap oymacılığı ya da origami benzer biçimde. Üstelik edindiğiniz hobiler size ek gelir getirebilir.

Oyuncaklarınızdan Vazgeçin, Geleceğe Umutla Bakın

Size extra gelir getirebilecek eşyalarınızı, var ise otomobilinizi satmayı düşünün. Onlardan ayrılmaktan korkmayın, eğer borçlarınızı vaktinizde ödeyemezseniz esasen onları almaya geliyorlar. Umudunuzu asla yitirmeyin, çünkü sizi engelleyebilecek tek şey karamsarlık.Birikim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: