Meditasyonda 8 Güç Nedir?


Günümüzün yoğun yaşam temposunda , olmazsa olmaz bir stres atma ve sakinleşme yöntemi halini almıştır. Yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz kolay meditasyonlardan tutun da uzun ruhani yolculuklara kadar hepsinin amacı, kendimizi daha iyi tanımamızı sağlamak ve zihnimizi denetim altında tutabilmektir. Peki meditasyonun temel taşı olan 8 güç nedir, tesirleri nedir ve iyi mi uygulanır? Tüm bu soruların yanıtını sizler için yazdık.

 

İşte meditasyondan 8 güç ve tesirleri…

 

1.Geriye Dönüş

Geriye dönüş adımıyla beraber şahıs; refah, saflık, sevgi, mutluluk ve bilgelik olarak isimlendirdiğimiz aslolan niteliklerimize geri dönmeyi amaçlar. Bunu yapmanın tek yolu düşüncelerinizi içe doğru yönlendirmektir. Sessiz bir ortamda gerçekleştirebileceğiniz bu adım, ruhani yolculuğunuza etkili bir başlangıç yapmak için oldukça ideal. Şimdi şu sözleri hep beraber yine edelim: “ Zihnimin enerjisini biriktirerek asli gücümü bulmaya başlıyorum. Düşünceme yoğunlaşarak kendi gerçek varlığımla buluşmaya odaklanıyorum.”

 

2.Gevşeme

Meditasyon aşamasına geçtikçe zihin, düşüncelerini dış dünyada bulunan herhangi bir objeden koparır ve öze kısaca gerçek varlığımıza bağlanır. Bu sayede varlığımızı, refah ve enerji dolu bir yöne doğru yöneltmeye başlarız. Doğal meditasyona yeni başlamış olan kişiler için ilk başlarda günlük yaşamdan kopmak oldukça zor olabilir. Günlük hayata dair düşüncelerinizi zihninizden atabilmek için zamana ve sabıra ihtiyacınız bulunduğunu unutmamalısınız! Bu adımda söylememiz ihtiyaç duyulan sözlerle devam edelim: “Gerçek varlığım alnımın merkezinde nokta şeklinde bir enerji deposudur. Bu kaynağa bağlanırken, gevşemeye ve zihnimden dış dünyanın taleplerini ve gerginliklerini çıkartmaya başlıyorum.”

 

3.Hatırlama

Bu aşamada zihin gevşer ve yavaşça refah enerjisine yoğunlaşır. Kişiler, ruhsal kimliklerini hatırlamaya adım atar. Günümüzün en büyük problemi olan varoluşsal sancılar ya da yaşamı can sıkan ve amaçsız bulma, kişilerin hakikaten kim olduklarını unutmalarından kaynaklıdır. Şimdi şu sözlerle beraber hatırlamaya başlıyoruz: “Sessizlikte, içime dönerken, unutmuş olduğumu hatırlamaya başlıyorum. Ben ruhsal bir varlığım. Pozitif yönde bir enerji kaynağıyım. Ruhum benim gerçeğim!”

 

4.Özgür Bırakmak

Bu adımdaysa bizi mutsuz eden düşüncelere elveda deme vakti! Ruhumuz, unutulmuş olanı kısaca ruhsal bir varlık olduğumuz gerçeğini hatırlamaya başladıkça iç refah kaynaklarını da deneyimlemeye adım atar. Bu sayede gereksiz düşüncelere ve zihnimize hükmeden üç büyük canavara kısaca kuşku, korku ve endişeye şu sözlerle veda ederiz: “Kendi zihnimi yönetmeye başlarken, hayatıma umut getirme çabalarımı boşa çıkartan, güvenime zarar veren endişeden, cesaretimi kaçıran korkudan ve şüpheden kendimi kurtarıyorum.”

 

5.Yeniden Öğrenmek

Bedenimiz ve ruhumuz özgürleştikçe kendimize saygı duymayı ve bu uzun yaşam yolculuğumuzda varlığımıza kıymet vermenin ne anlama geldiğini öğrenmeye başlarız. Bu sayede ruhumuzla ve benliğimizle ilgili unutulmuş hakikatler ortaya çıkar, yeni eğitimimiz şu sözlerle adım atar: “Ebediyeti ve ruhsallığı anlayabiliyorum ve gerçek insani hislerim ortaya çıkıyor.”

 

6.Yeniden Keşfetmek

Tüm bu adımlarla beraber ruhsal değerlerimizi ve kaynaklarımızı tekrardan keşfederiz ve öğreniriz. Bu niteliklerin, devamlı benliğimizde bulunduğunu algı ederek daha nitelikli bir yaşamın temeli olan sessiz ve doğuştan gelen hakikatleri kullanmaya başlarız. Bu adımdaysa kendimize şu sözleri söylüyoruz: “Ben pozitif yönde, amacını bilen ve hayata sunacak benzeri olmayan bir şeyi olan bir varlığım.”

 

7.Yeniden Kazanmak

Keşfettiğimiz tüm bu ruhsal hakikatleri kullanmaya başladıkça aslolan gücümüzü ve niteliklerimizi de tekrardan kazanmaya başlarız. Bu sayede itimat ve özdeğer, organik olarak bilincimizde oluşmaya adım atar. Bu aşamada kendimize şu kelimeleri yine etmeliyiz: “Kendime bir refah ve sevgi varlığı olarak kıymet veriyor ve içimde tüm niteliklerin bulunduğunu biliyorum. Yaşamın tüm meydan okumalarının üstesinden gelmeye ihtiyacım var. “

 

8.Yeniden Şarj Olmak

Son adımdaysa gerçek ruhsal varlığımızla bağlantı kurma şansı elde ederiz. Tüm bu sürecin sonunda elde ettiğimiz şuur sıçraması, insan zihninin enerjilerinin tekrardan şarj olmasını elde eden kuvvetli bir yolculuktur. Düşüncelerimiz derin bir huzurla dolar ve bu refah, hem eylemlerimize hem de sözlerimize yansır. Yeni bir vizyon dünyası açılır ve artık kendini yönetmek mümkün hale gelir. Bu uzun yolculuğuysa şu sözlerle tamamlayacağız: “Yargılamaları, memnuniyetsizliği ve sabırsızlığı özgür bırakacak içsel güce sahibim ve bu negatif enerjileri daha pozitif yönde bir bakışla değiştiriyorum. Kendimle barışığım.”Meditasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: