Meme Kanseriyle Savaşmanıza Yardımcı Olacak Şifalı Besinler


, hanımlarda en sık rastlanan kanser tipi. Kanser vakalarının %33’ünü oluşturan meme kanserine yakalanma riskini ise genetik yatkınlık, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanımının arttırdığı biliniyor. Düzenli beslenen, alkol ve sigara kullanmayan kişilerde kansere yakalanma oranı daha azken kanser tedavisi sürecinde hastaların sıhhatli beslenmesi de tedaviyi pozitif yönde destekliyor ve hastalığın tekrarlama riskini azaltıyor. Peki, meme kanserini önlemek ya da tedaviyi desteklemek için neler tüketilmeli?

1. Kefir

Probiyotik açısından zengin gıdalardan kabul edilen kefirin kanser riskini azalttığı ve var olan kanserli hücreleri küçülttüğü tespit edildi. Japonya’da fareler üstünde yapılan araştırmalarda kefirin kanser riskini yüzde 50’den fazla azalttığı görüldü. Yapılan çalışmalar, düzenli kefir tüketiminin kemoterapinin yan tesirleri olan ishal, kusma benzer biçimde belirtileri azalttığını da ortaya koyuyor.

2. Ceviz

Birçok diyet sıralamasında yer edinen cevizin vücuda sağlamış olduğu faydalar saymakla bitmiyor.  Kanserli hücrelerin hayatta kalmasını engellemiş olan bir bileşen içeren ceviz, kanserle savaşmada olduğu kadar kanser oluşumunu önlemeye de destek oluyor. Nutrition and Cancer adlı dergide piyasaya sürülen ve fareler üstünde yapılan bir araştırma, her gün ceviz tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla kanserli hücrelerinde küçülme ve azalma bulunduğunu gösteriyor.

3. Üzüm kabuğu ve çekirdeği

Üzüm, ihtiva ettiği B1, B2, C vitaminleri ve birçok mineralle en yararlı meyvelerden biri. Bilhassa kabuğunda bulunan resveratrol ise kanser önleyici özelliğe sahip. Londra Kanser Araştırma Enstitüsü uzmanlarının araştırmalarına nazaran üzüm çekirdeği de en az kabuğu kadar yararlı. Çekirdekteki antidoksidanlar kanser tedavisinin yan etkilerini azaltıyor. Radyoterapi benzer biçimde işlemlerde hücreler için koruyucu görevi üstlenen üzüm, radyasyon alımıyla beraber ortaya çıkan zararı olan molekülleri kuşatarak koruma sağlıyor.

4. Ispanak


Ispanakta ve diger yeşil yapraklı sebzelerde yüksek oranda bulunan C vitamini, adeta vücudu yenileme etkisine haiz. Vücudu kanser dahil birçok hastalıktan koruyan C vitamininin yanı sıra, antioksidan bakımından da zengin olan ıspanak ve diger yeşil yapraklı sebzeleri tüketenlerde meme kanseri görülme olasılığının yüzde 16 daha az olduğu biliniyor.

5. Zeytinyağı

Naturel zeytinyağının oldukça faydası bulunduğunu senelerdir okuyoruz. Bilhassa zeytinyağlı yemeklerin margarinlerle yapılanlara oranla çok daha daha sıhhatli olduğu iddia ediliyor. Chicago’da bir üniversitede yapılan ve onkoloji dergisinde yayımlayan araştırmaya nazaran zeytinyağı, içindeki bileşenler yardımıyla meme kanserinin ilerlemesini bastırıyor. Zeytinyağında bulunan oleik asit yardımıyla kanser tedavisinde kullanılan ilaçların da etkinliğini artıyor.

6. Domates

Hem yemeklerde hem kahvaltılarda sofralardan tamamlanmamış olmayan domates de C vitamini içeren gıdalardan biri. Araştırmalar, pişmiş olarak tüketilen domatesin meme kanserini riskini azalttığını ortaya koyuyor. Ulusal Kanser Enstitüsü tarafınca piyasaya sürülen emek verme, domatesin muhteviyatında bulunan likopenin hem meme kanserini önlemede hem de kanser tedavisinde destek olduğu gösteriyor.

7. Balık

Omega 3 açısından zengin olan somon, uskumru, hamsi benzer biçimde yağlı balıkların haftada minimum iki gün tüketilmesi uzmanlar tarafınca tavsiye ediliyor. Bilhassa hafızaya etkisiyle bildiğimiz Omega 3, meme kanserinin oluşumunda önleyici bir rol oynamasının yanı sıra, ihtiva ettiği antioksidanlarla kalp hastalıklarının da önüne geçiyor. Araştırmalara nazaran tertipli olarak Omega 3 alan hanımefendilerin %14’ü daha az meme kanseri riski taşıyor.

8. Zerdeçal

Salatalara ya da yiyeceklere katabileceğiniz zerdeçal, meme kanseri de dahil olmak suretiyle birçok kanser türünün oluşumunu ve ilerlemesini önlüyor. Etken maddesi olan curcumin, anti inflamatuar ile kanser hücrelerinin hayatta kalmasını elde eden enzimlerle savaşıyor. Sadece zerdeçalı sonucunda tüketmeniz gerekiyor, aksi halde beklenmedik mide sorunları baş izah edebilir.

9. Kuru fasulye

Baklagil ailesinden olan kuru fasulye, yoğun protein ve lif içeriyor. Başta kuru fasulye olmak üzere diğer baklagillerde de bulunan bu bileşenlerin, kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği biliniyor. Haftada iki gün tüketeceğiniz bakliyatlarla kansere karşı tedbir almak mümkün.

10. Keten tohumu


Bilhassa son yıllarda rejim listelerinde de sıkça karşımıza çıkan keten tohumu, sıhhatli beslenme düzenine sahip kişilerin vazgeçilmezi. Kan basıncını düzenleyen ve kolesterolü düşüren keten tohumu, ihtiva ettiği yüksek antioksidanlarla meme kanserini önlüyor ve kanser tedavisinde tümörün küçülmesine destek oluyor. Sadece keten tohumu bazı kanser türlerinde negatif etkisinde bırakır de yaratabiliyor. Bu yüzden doktora danışmadan tüketilmemesi icap ettiğini bilmekte yarar var.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: