Metabolizmayı Hızlandıran Besinler


Hepimizin metabolizma hızı farklı fakat bu hızı çoğaltmak elimizde. Tertipli egzersiz yapmak, kucak kucak su içmek ve yeterince uyumak bu hızı artırırken, beslenme tarzımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. İşte uzmanlara gore metabolizmayı hızlandıran besinler.

1. Acı Biber

Araştırmalar, acı biber tüketiminin metabolizmayı yüzde 25 oranında artırdığını gösteriyor. Acı biberli yiyecekler yediğinizde, bilhassa kırmızı bibere acılık veren madde olan kapsaisin sebebiyle daha oldukça terliyor olabilirsiniz. Bunun sebebi kan dolaşımı ve dolayısıyla metabolizma hızının artması. Bu da yağ yakımına ve terlemeye niçin oluyor.

2. Tam Tahıllılar

Sıhhatli beslenmenin temeli, sıhhatli bir kahvaltı. Sıhhatli bir kahvaltının temeli ise tam tahıllı ekmek yada mısır gevreği! Buğday, yulaf, esmer pirinç tüketilecek öteki tahıllar içinde içeriyor. Bu şeklinde tam tahıllar, içerdikleri gıda değerleri  ve karmaşık karbonhidratlar yardımıyla metabolizma hızını artırırken insülin seviyesini de sabitliyorlar. Bilindiği üzere insülin seviyesinin düşmesi kilo almaya sebep oluyor.

3. Brokoli

Brokoli en sevdiğiniz sebze olmayabilir fakat metabolizmayı hızlandıran fazlaca mühim bir kalsiyum deposu. Bununla birlikte C, K ve A vitaminleri açısından da fazlaca varlıklı. Bir porsiyon brokolinin, folik asit ve antioksidan ihtiyacınız olan şeyi yok etmede oldukça etkili bulunduğunu belirtelim. Bununla birlikte muhteşem de bir detoks yiyeceği.

4. Çorba

Pek fazlaca araştırma, çorbayla aşırı kiloluluk içinde ters bağlantı bulunduğunu gösteriyor. Esasen bundan dolayı da pek fazlaca rejim programında ana yiyeceklerden ilkin çorba içeriyor. Bu sebeple halk arasındaki deyişiyle çorba “tıkıyor” ve ana yemeğe daha azca yer kalıyor.

5. Kahve ve Yeşil Çay

Sudan sonrasında metabolizmayı hızlandıran öteki içecekler, kahve ve yeşil çay. Bu ikisi, antioksidan özellikli olmakla beraber kan şekerini düşürüyor, yağ yakıyor ve de selülitlerde gözle görülür azalma sağlıyor.

6. Elma ve Armut

Bu iki meyve, bir tek düşük kalori içerdikleri için değil bununla birlikte metabolizma hızını artırdıkları için de zayıflamada görkemli birer destek. Rio de Janeiro Üniversitesi’nde meydana getirilen bir araştırmaya gore, günde üç tane ufak elma yada armut yiyen bayanlar yemeyenlere gore daha çok kilo veriyor.

7. Baharatlar

Karabiber, hardal tohumu, sarımsak tozu ve zencefil, metabolizmayı hızlandıran baharatların başlangıcında geliyor. Araştırmalar da, yemeklerine bu baharatları katan kişilerin günde 1000 kalori daha çok yaktığını gösteriyor.

8. Turunçgiller

Portakal, greyfurt ve limon şeklinde turunçgillerin C vitamini deposu bulunduğunu ve insülin seviyesini dengelediğini biliyoruz. Ek olarak metabolizmayı hızlandıran özellikleri bulunduğunu da belirtelim.

9. Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler

Metabolizma hızınızı çoğaltmak istiyorsanız, kalsiyum bakımından varlıklı gıdaları menülerinize katmaya itina göstermelisiniz. Tennessee Üniversitesi’nde meydana getirilen bir araştırma, günde 1200-1300 mg içinde kalsiyum tüketen kişilerin, fazlaca daha azca tüketenlere gore iki kat daha çok kilo verdiğini gösteriyor.

10. Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3’ün en fazlaca bulunmuş olduğu gıda balık. Balığı, ceviz şeklinde sert kabuklu yemişler ve keten tohumu takip ediyor. Bu yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırmasının en mühim sebebi, metabolizma hızını düşüren leptin adlı hormonun üretimini azaltmaları.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: