Metin Hara hâkim karşısında: ‘Sufi nefes’ ile ayda 20 bin lira kazanıyormuş!


Diploması olmadığı halde hasta ettiği ve tabip unvanı kullandığı için 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Metin Hara, hâkim karşısına çıktı. ‘Suçlamalardan dolayı yaralandığını’ söyleyen Hara, “Benim tekniğim, Sufi Nefes şeklinde anılmaktadır. Aparatsız, yan etkisiz ve bilimsel olarak etkisi olan bir tekniktir” iddiasında bulundu. Hara, aylık gelirinin 15-20 bin olduğunu söyledi.

Brezilyalı model Adriana Lima ile yaşadığı beraberlikle gündeme gelen Metin Hara’nın ‘diploması olmadığı halde hasta tedavi etmek veya tabip unvanını takınmak’ suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 16’ıncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada hakkında bir önceki celse zorla getirme kararı çıkarılan tutuksuz sanık Metin Hara ile tarafların avukatları hazır bulundu.

tespiti ile başlayan duruşmada tutuksuz sanık Metin Hara yazar, aylık gelirinin 15-20 bin lira olduğunu kaydetti.

‘BENİ YARALADI’

Fizyoterapi lisansına sahip olduğunu öne süren sanık Hara, savunmasında şu ifadeleri kullandı:

“1219 sayılı kanunun 13’üncü maddesinde fizyoterapistlerin yapabilecekleri düzenlenmiştir. Hastalık durumu dışında da yapabilecekleri şeyler vardır. Benim tekniğim, Sufi Nefes şeklinde anılmaktadır. Aparatsız, yan etkisiz ve bilimsel olarak etkisi olan bir tekniktir. Sufi Nefesi hastalığı iyileştirmek değil, iyilik halini arttırmaktır. Etkinliklerimizde, her katılımcıdan tıbbi yerine geçmediğine dair ıslak imzalı alınmaktadır. Benzer konularda etkinlik yapan insanların birçok ihlali yaptığını görmüşken, böyle bir durum içinde olmam beni yaralamıştır.”

‘DÜŞÜNCE GÜCÜYLE KİLİNİN PERFORMANSI ARTIRILABİLİR’

Kariyerinin zedelendiğini ifade Hara, “Basında diploması yok, işyeri mühürlendi şeklinde çıkan haberler kariyerimi ciddi anlamda zedelemiştir. Kendimi uzmanı olarak tanıtmam, bu açık ve net. Tedavi iddiasında bulunmadım ama iyilik halini anlatabilirim. Düşünce gücüyle kişinin motivasyonu ve performansı arttırılabilir. Çapa’daki birçok hekimle yayınlara çıktım. Hiçbiri konuştuklarım konusunda uyarıda bulunmadı. Sadece, hakkımda magazinsel haberler çıktığında kendimi burada buldum 14 yıldır yaptığım meslekte” dedi.

Mahkemeye yazılı savunmasını da sunan Hara, hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) kabul ettiğini, kendisi için cezai kısımdan çok mesleki ve etik kısımların önemli olduğunu kaydetti.

‘GÖKHAN KIRDAR İLE ÇALIŞIYORDU’

Sanık Hara’nın avukatı Serdar Öktem ise “Müvekkilin işyeri hiçbir zaman mühürlenmemiştir. Bu kadar kalabalık seminerlere giren kişinin tamamlayıcı tıptan bahsetmesi hayatın olağan akışı ile uyuşmamaktadır. İşyerinde Gökhan Kırdar isimli çalışıyordu. okuyucular ve yogacılar çalışıyordu. Bu şahısların tıp eğitimi vermediği zaten baştan anlaşılıyor” dedi.

Sanığın savunmasına karşı beyanda bulunmak için süre talep eden Kaymakamlığı vekili sanığa, ‘Herhangi bir alanda doktora yaptınız mı?’ dedi. Sanık, doktora yapmadığını söyledi.

Beşiktaş Kaymakamlığı avukatının beyanını hazırlaması için süre talebini kabul eden , gelecek celse tanık dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

 Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: