Midesi Hassaslara Tavsiyeler


Bazı mideler oldukca kırılgan. Öyleki her şeyi yiyip içemez, derhal rahatsız olur, ya yanar ya ekşir ya da ağrırlar. Bazı uzmanların söylediğine bakılırsa midedeki bu hassasiyetin karakterle de bağlantısı varmış. Mesela kırılgan ve alıngan kişilerin mideleri de kırılgan oluyormuş. İnsan bir tüm doğal olarak, bir insan her neyse midesi de böbreği de o olabiliyor. Sözgelişi gamsız insanların 100 yıl yaşama ihtimale daha çok (bilimsel değil).
Midesi kırılgan insanların yemesi, içmesi ve yapması ihtiyaç duyulan 8 öneriyi paylaşıyoruz.

1. Kent Efsanesi Değil; Gerçek: Az Az Yiyin, Sık Sık Yiyin

Mide bu, boş bırakmaya gelmiyor. Uzun süre boş kalan mide ki bir de hassassa küser, alınır, “Niçin benimle ilgilenilmiyor?” der ve içi yanar. O mide yanması o yüzden işte. Bir oturuşta yemeğe abanıp mideyi doldurmak ve sonrasında saatlerce boş bırakmak yanlış. Azca azca, sık sık mideye bir şeyler göndereceksiniz ki her daim ilgilenildiğini bilsin.

2. Arkanızdan Kovalayan Yok, Çiğneyin

Lokmaları uzun uzun çiğnedikten sonrasında yutmak, midenin yiyecekleri daha kolay sindirmesine destek verir. Harpte değiliz, arkamızdan kovalayan yok, sakin.

3. Asitli İçecek ve Yiyeceklerden Kaçış

Yangına körükle gitmekle aynı anlama gelir kırılgan midesi olanların asitli yiyecekleri ve içecekleri tüketmesi. Evet, bir ihtimal filmlerde uyanır uyanmaz koca bir bardak portakala suyunu afiyetle içiyorlar fakat üzgünüz, size bakılırsa değil.

4. Yeşil Dostumuzdur

Koyu yapraklı yeşil bitkiler, gastrit ve ülser sorunlarıyla boğuşanlara iyi gelir. Brüksel lahanası, brokoli, lahana, ıspanak bunlar mide destek ekibi.

5. Az Yağ

Etin, balığın, sütün ve yoğurdun azca yağlı olanlarını tüketmelisiniz ey hassaslar. Bu sebeple yağ, bilhassa gastritli midelerde mide zarını zorlayıp sindirim işini çıkmaza sokuyor.

6. Dört Kafadarlar

Anason, rezene, dereotu ve Karaman kimyonundan 1’er çay kaşığı alıp karıştırın ve çiğneyin. Hazımsızlık çeken mideleri rahatlatacaktır.

7. Bitki Çayları Yine İmdadınıza Koşuyor

Bilhassa nane ve papatya çayı sindirimi kolaylaştırıp mideye ferahlık sağlar. Çayı hazırladıktan sonrasında 10 dakika beklemeye alın ki bitkiler iyice kıvama gelsin.

8. Yer Yemez Uyumayın


Yemeği yer yemez yatağa koşmayın. Uzmanlar yiyecek ile uyku içinde minimum 3 saat olması icap ettiğini söylüyorlar. Aksi durumda siz uyurken mideniz yediklerinizi öğütebilmek için harıl harıl çalışmak zorunda kalır. O da uyusun, yazık.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: