Mutfak Alışverişi Hiç Bu Kadar Hesaplı Olmamıştı


Yaşam pahalılığından korkmayın, o sizden korksun. Mutfak harcaması artık bir problem mu olmaya başladı? O süre bu önerilere kulak verin, sorun kolaylıkla çözülecek:

Tavalarınızı ve Tencerelerinizi Küçültün

 

Niçin mi? Bundan dolayı geniş tabanlı kaplar yiyecekleri pişirebilmek için daha çok ısıya gereksinim duyarlar. Bu da faturaları şişirir. Daha kolay ısınan kapları tercih edin, mümkün olduğunca süratli pişen yiyecekleri yapın. Faturalardan bir güzel tutum yapmış olacaksınız.

Artan Sebze Harçlarını Salataya Dönüştürün

 

Yiyecek yaparken ya da börek açarken kimi zaman fazla sebze doğrarız. Bu tarz şeyleri dolapta saklamak yerine salata olarak kullanın. Hem gıda değerlerini yok etmemiş olmuş olursunuz hem de salata için fazladan araç-gereç harcamamış olmuş olursunuz. Bir taşla iki kuş, fazlaca iyi.

Kendi Sebzelerinizi Yetiştirin

 

İmkânınız var ise, kendi sebzelerinizi üretin. Bir bahçeniz var ise aslına bakarsan işiniz fazlaca kolay anlama gelir, yoksa balkonunuzda ya da güneş gören bir odanızda kendinize ufak bir bahçe yaratabilirsiniz. İnternette birazcık araştırma yapın, sebze yetiştiriciliği fazlaca kolay. Doğal ki evin bir senelik ihtiyacını karşılayamazsınız fakat bir aylık sebze ihtiyacınız olan şeyi karşılamak bile bütçenize iyi gelir. Sıhhatli ve organik sebzeleri yeme zevki işin en güzel kısmı aslına bakarsan.

Et ve Tavuk Haşladığınız Suları Saklayın

 

En leziz pilavlar evde hazırlanan bulyonlarla yapılır. Hazır bulyonlara ayırdığınız para da size kalır, daha ne olsun.

Kararmış Muzları, Kısmen Bozulmuş Meyveleri Atmayın

 

Kararmış muzlardan enfes tatlılar yapılabildiğini biliyor muydunuz? Muzlu ekmekler, kurabiyeler, donutlar, pastalar ve pankekler… Bunların hepsinde kararmış muzları kullanabilirsiniz.

Meyvelerin bozulmuş kısımlarını kesip atın yalnız, hepsini atmayın.  Bozuk olmayan parçalarla leziz kompostolar yapabilirsiniz.

Hava Almayan Kaplar: Her Buzdolabına Lazım

 

Havayla, daha doğrusu oksijenle temas etmek yiyecekleri bozan nedendir. Yiyeceklerinizi hava almayan kaplarda muhafaza edersiniz, raf ömürlerini uzatmış olmuş olursunuz. Bu durum da mutfak masraflarınızı azaltır.

Fırınların Kapağını Sadece Yemek Pişince Açın

 

Fırın mantığı şu şekilde işler: Elektrik enerjisiyle belirli bir sıcaklıkta ortam yaratılır. Yemeğin tadına ya da görüntüsüne bakmak için kapağı açtığınızda, fırının içinde oluşan mini sistemi bozmuş olmuş olursunuz. Fırın o sıcaklığa yeniden ulaşmak için gereğinden fazla enerji harcar.

Fırınınızı yalnız yemeğinin pişince açın. Böylece elektrik faturalarında tutum yapmış olacaksınız.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: