Öksürmekten Kurtulmak İçin Bu Bitki Çaylarını İçin


Kışın gelmesiyle birlikte, içimizin dışımızın bir olduğu (o anlamda değil!) doğrudur. Kışın sadece kuru ayazı değil; kuru öksürüğü de pek yorucu.

Çoluğu çocuğu, yetişkini yaşlısı öksürmekten helak olduk. Tahriş olmuş boğazları iyileştirip öksürüğü kesip atan bitki çaylarını içmenin tam zamanı. Öhöm, işte onlar:

 

Taze ya da kuru nane yapraklarını demleyip içine bir adet limon biraz da bal katarak boğazınızı yumuşatabilirsiniz. Gerçekten ferah bir nefes almak isteyenler naneyi çay yapıp içsinler. Nane limon çayı, sadece mide bulantısında hatırlanacak bir bitki çayı değildir. Bırakın, her fırsatta potansiyelini kullansın.

 

“Çayı da mı varmış bunun?” diye şaşırmayın, yaparsanız olur. Neden? Çünkü keçiboynuzu bitki, çay da çay. Birkaç tane keçiboynuzunu kaynatın, içine bal karıştırıp için. Vücut direncini de taa yükseklere çıkarıyor, hastalıklarla savaşmakta inatçı bir çay. Keçiyle bir ilgisi olup olmadığını araştırıyoruz.

 

2 su bardağı kaynak suyun içine yumruğunuzla parçaladığınız (öksürüğe karşı bir tepki olarak düşünün) soğanı atın, suyunu için. Boğazdaki kuruluğu giderir. Evet, lezzetli değil ama şifa niyetine idare edin artık.

 

1 bardak kaynar suyun içine 1-2 çay kaşığı kurutulmuş okaliptüs yaprağını ekleyin, 10 dakikada çayınız hazır. Yine balla tatlandırabilirsiniz. Bal; sadece tatlandırma görevi görmüyor bu arada, kendisi de başlı başına öksürük düşmanı.

 

Zencefilin iyi gelmediği bir şey var mı acaba? 1 bardak sıcak suya, 4-5 cm’lik zencefili rendeleyip 10 dakika kadar şifasını salmasını bekleyip içiyorsunuz. Öksürüğü kesip atan bir kılıç adeta.

 

Bütün ya da parçalar halinde aktarlarda bulabileceğiniz meyan kökünü kök halinde alırsanız rendeleyerek çaya katıyorsunuz. 1 büyük fincan çay için 1 çay kaşığı dolusu meyan kökü yeterli. Biraz acı bir tadı olduğundan tarçın, bal veya nane ile lezzetlendirebilirsiniz. Öksürüğün kökünü kurutan meyan köküne tapacaksınız.

 

Bir demlik çay için 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekiği koymanız kâfi. Sıcak suyun içine kekik atmayın, kekiği su ile birlikte kaynatın ki şifasını kaybetmesin.Sağlıklı Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: