Önlerindeki Engeller Salgında Katlandı


salgını, engellilerin sorunlarını adeta ‘görünmez’ hale getirdi. Down Sendromu Derneği Başkanı Fulya Ekmen, özel çocukların eğitimlerine yönelik sıkıntının katlandığına vurgu yaparak “Kaderlerine terk edildiler” dedi.

Yaklaşık 10 milyonu Türkiye’de olmak üzere genelindeki 1 milyardan fazla engellinin yaşam şartları Covid-19 salgınıyla daha da güçleşti. Down Sendromu Derneği Başkanı Fulya Ekmen, Dünya Engelliler Günü’nde çocukların eğitimde yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Ekmen, şunları aktardı: “Özel gereksinimli çocuklar farklı kademelerde okuyorlar. Kaynaştırma öğrencileri var, özel rehabilitasyon okullarında okuyanlar var, eğitim alanlar var. Çocukların gereksinimlerine göre farklı ihtiyaçları ortaya çıkıyor. sürecinde uzun bir süre boyunca çocukların ihtiyacına karşılık verilmedi. Özellikle zihinsel çocuklar ’dan yararlanamadı. Hiperaktivitesi olan, işitme ve görme engelli çocuklar oldukça zorluk yaşadı.”

KADERLERİNE TERK EDİLDİLER

onlerindeki-engeller-salginda-katlandi-812332-1.

Uzaktan eğitimde birçok çocuğa ailesinin eşlik etmesi gerektiğini aktaran Ekmen, şöyle konuştu: “Ekran önüne oturmakta zorlanan çocuklar var. ayından beri çok ciddi sıkıntılar oldu. Özellikle kaynaştırma öğrencileri destek alamadı. Özel eğitim öğrencilerinin hepsi evlerde ve kaderine terk edilmiş durumda. ne kadar yapabilirse, gücü ne kadar yeterse böyle sürüyor şu an durum. Eğitime erişemiyorlar.”

ONLAR ZATEN ZORUNLU KARANTİNADA

onlerindeki-engeller-salginda-katlandi-812333-1.

Epilepsi ve Yaşam Platformu ve Türkiye Sakatlar Derneği Kolları Başkanı Ebru Öztürk, Covid-19’da engellilerin yaşadığı sıkıntının her tarafından anlaşılabildiğini söyledi. Öztürk, “Engellilerin büyük bölümü koşullarından ötürü zaten eve kapalı yaşıyor. Bu dönemde eve kapananlar onlarla empati kurabildi” dedi.

 Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: