Popülerleşen Bitkisel Yağ: Aspir Yağı


Geçmişte sıkça kullanılan aspir yağı, bugün piyasadaki en yararlı bitkisel yağlardan biri olarak kabul ediliyor. Bu sayede popülerliği de artıyor. Aspir yağı hakkında bilmeniz gerekenleri mercek altına alıyoruz.

Aspir Yağı Nedir?

“Aspir yağı nedir?” diye merak edenlerdenseniz sizi bu şekilde alalım: Aspir, ince uzun yaprakları ve sarı, turuncu çiçekleri olan bir nebat. Aspir bitkisinin zamanı 4000 yıl öncesine, eski Mısır’a kadar uzanıyor. Bu bitkinin renkli çiçekleri o zamanlar boya olarak kullanılırdı. Günümüzde, bilhassa son yıllarda kullanım alanı epey genişledi. Bugün, safran yerine aspir bitkisinin sarı yapraklarını kullananlar bir fazlaca fazla. Bilhassa pirinç pilavını lezzetlendirmesi ve sarı bir renk vermesi için tercih ediliyor. Ek olarak ve saç bakımında da kullanılıyor. Doğal, nebat tohumlarından elde edilmiş bitkisel yağlar oldukça kıymetli olduğundan, bu nebat en fazlaca aspir yağı elde etmek için kullanılıyor.

Sağlığa Yararları Nedir?

Aspir yağının yararları saymakla bitmez. Bu yağla ilgili bilimsel nitelikli araştırmalar hâlâ devam ederken; her yeni araştırma bu yağın yeni bir yararını ortaya çıkarıyor. Vücudun muntazam çalışabilmesi için yağlara ihtiyacı var. Bu mevzuda uzmanlar, daha uzun bir yaşam için kişileri bitkisel yağlara yönlendiriyor. Aspir yağının öteki bitkisel yağlara nazaran daha sıhhatli olduğu emekler tarafınca onaylanıyor.

Aspir yağı dengeli bir rejim için oldukça yararlı. Omega-6 yağ asitleri tarafınca varlıklı olan bu gıda, vücudun yağ depolamasına değil de, yağ yakmasına destek oluyor. Yiyecek pişirirken kullanabileceğiniz aspir yağı, kilo vermek için iyi bir tercih olabilir.

Bazı Hastalıkları Düzene Sokabilir

Amerikan Kalp Birliği’ne nazaran, aspir yağı, iyi yağlar kategorisinde ve doymamış yağ asidi kaynakları bakımından oldukça varlıklı. Günlük alınan aspir yağı, tip 2 diyabet hastalarının kan şekerini, kolesterolünü ve şeker düzeyini düzenlemiş olduğu gözlemleniyor. Aynı şekilde, kalp krizi ve nüzul benzer biçimde ölümcül hastalıklar riskini de azaltabilir.

Daha Sıhhatli Bir Pişirme Yağı

Yiyecek yaparken kullandığınız yağı fazlaca ısıttığınızda, yağdaki yararlı bileşenler tamamen yok olur ve zararı dokunan moleküller özgür kalır. Bu da vücudunuz için çekince oluşturabilecek bir durum. Bu yüzden, yiyecek yaparken kullanacağınız yağın, yüksek duman noktasına haiz olmasına, doğrusu yüksek sıcaklıklara uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Yüksek ısıya uygun yemeklik bir yağ arıyorsanız, aspir yağı sizin için doğru tercih. Kanola yağı, mısır yağı, zeytinyağı ve susam yağı ve birçok alternatif bitkisel yağa nazaran, aspir yağı daha yüksek duman noktasına haizdir. Ek olarak etkisiz bir tada haiz olmasıyla da birçok tanım için ideal bir seçim olabilir.

Saç ve İçin Aspir Yağı

Bazı kişiler aspir yağını, vücut yağı olarak da kullanıyor. Bundan dolayı aspir yağı yararları cilt de ilgilendiriyor. Aspir yağı, nemlendirici etkisinden dolayı belirli cilt ve kozmetik ürünlerinde kullanılıyor. Bu yağ ile cildinize daha yumuşak ve daha pürüzsüz bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ek olarak araştırmalar aspir yağının antioksidan yararlarının yanında ağrı kesici tesirinin de bulunduğunu söylüyor.

Aspir yağı, muhteviyatında saç derisi ve saç için oldukça yararlı olan asitleri bulundurur. Bu yararlı asitler saç derisindeki dolaşımı artırır. Böylece saçlarınız hızla uzamasına ve kuvvetlenmesine de destek verir. Saçlarınızın parlak ve canlı gözükmesini de destek sunar.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: