Ramazan’da Gün Boyu Sıvı Dengesini Koruyan Temel İçecekler


Ramazan ayı yaza denk vardığında oruç tutanlar için uzun bir bekleyiş başlıyor. Meydana getirilen pek oldukça araştırma oruç tutanların sıvı tüketimine dikkat etmediğini ortaya koyarken, iftardan sahura kadar olan sürede stratejik bir halde beslenmek icap ettiğini ortaya koyuyor.

Malum kafi sıvı almayan vücudun verdiği kimi tepkiler var: Bulantı, baş dönmesi, halsizlik ve bayılma hissi şeklinde… Bunlara bağlı olarak vücudun sıvı-elektrolit dengesinin bozulması başta böbrekler olmak suretiyle, kalp ve dolaşım sistemi ve beyin sağlığını negatif etkiliyor. Hal bu şekilde olunca ikimiz de Diyetisyen Aysen Arıcan Öz’e sorduk: Oruç tutanlar Ramazan ayı süresince hangi içeceklere ağırlık versin?

 

Tabii ki Su

Bu şıkkı anlamak zor olmasa gerek. Fakat mühim olan ne kadar su içmek gerektiği. İdeal olan Ramazan süresince günde 2,5-3 litre su tüketmek. Oruç süresi averaj 16 saati bulmuş olduğu için geriye oldukça azca bir vakit kalıyor. Tüm bu su miktarını tek seferde tüketmek mümkün değil normal olarak. Bu yüzden sahura kalkmak ve tüketilecek bu miktarı zamana yaymak daha sıhhatli olacaktır. Tadı birazcık çeşitlendirmek için sürahi içine meyve dilimleri atabilirsiniz. Ve ihmal etmeyin, suyun yerini hakkaten hiçbir şey tutamaz.

 

Ayran ve Sakinleştirici Etkisi

Su haricinde sıvı dengesini sakınan alternatif içeceklerin başlangıcında, yaz aylarının en gözdesi ayran geliyor. Sodyum ve klorür açısından varlıklı olduğu şeklinde içeriğindeki yoğurt bakterileri, sindirim sistemi için de oldukça etkili. Düzgüsel kan basıncını dengelemede mühim bir görevi olmasının yanında sakinleştirici bir tesiri olduğu da biliniyor. Açlık ve susuzluğa karşı direnirken gerilen sinirlere iyi geleceği kati. Ve de doğal ki harareti aldığını da es geçmemek gerek. Yalnız Diyetisyen Aysen Arıcan Öz’ün mühim bir notu da var: “Eğer yemeklerde yoğurt tüketiliyorsa, ayranı aynı oranda daha azca almakta yarar var. Ne de olsa her şeyin fazlası zarar.”

 

Vitaminsiz Kalmamak için Taze Meyve Suyu

Sıvıyla beraber vücudun gerekseme duyduğu vitamin ve mineralleri almanın en leziz yolu meyve suları. Sadece taze sıkılmış olması koşuluyla. Aksi halde konsantre meyve sularıyla yalnızca aldığınız şeker oranını artırmış olmuş olursunuz. İster tek bir meyveden hazırlayın, ister yaz meyvelerinden bir kokteyl yapın. Fakat sakın extra şeker eklemeyin. Kivi yada kayısı şeklinde bazı meyvelerin kıvamı koyu gelebilir, su katarak seyreltebilirsiniz.

 

Ev yapımı limonata

Limonatanın ne çok önemli bir C vitamini deposu bulunduğunu anlatmaya gerek yok. Ek olarak oldukça iyi bir potasyum deposu olması, beyin, kalp ve sinir sistemi fonksiyonlarında etkili olmasını da sağlıyor. Limon suyunun öteki mühim özelliği birçok rejim programlarından hatırlayacağınız suretiyle, açlık hissine karşı etkili bir savaşçı olması. Kokusunun sakinleştirici tesiri de cabası. Tavsiye edilen içine asla şeker katmadan tüketilmesi sadece siz gene de bu tavsiyeye uyamıyorsanız, yemeklerdeki şekerle dengelemeye bakın. İftarda ya da sahurda tatlı var ise, limonata yerinde öteki sıvıları tercih edin. Ayrıca limonatanıza tatlandırması için nane ya da zencefil de katabilirsiniz. Hem tadı güzelleşir hem de sindirim sisteminiz rahatlamış olur.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: