“Sağlık çalışanları, %60 yoğun bakım doluluk oranının hangi ülkede olduğunu merak ediyor”


Genel Sağlık Şube Başkanı Tarık Doğan, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın bir sonucu olarak sürecinde sağlık hizmetinin fiilen tıkandığını belirtti.

Genel Sağlık İş İzmir Şube Başkanı Tarık Doğan yaptığı açıklamada, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın bir sonucu olarak pandemi sürecinde sağlık hizmetinin fiilen tıkandığını belirtti.

Sağlık çalışanlarının vicdanlarından yaralandığını vurgulayan Doğan, “ sayıları katlanarak artarken, olanaklar kısıtlı kalmış ve mevcut sınırlı olanaklar nedeniyle, bir taraftan iş yükü, diğer taraftan aynı ventilatöre ihtiyaç duyan genç ve yaşlı hasta arasında yapmak zorunda kalmanın yarattığı çaresizlik duygusu altında ezilen sağlık çalışanları, artık vicdanlarından da yaralanmıştır. Aynı nöbette mesai arkadaşı Covid-19’a yakalanıp evine gönderilirken, görevine devam eden sağlık çalışanları, durum bu kadar vahimken, açıklanan %60 yoğun bakım doluluk oranının hangi ülkede olduğunu merak etmektedir” dedi.

Doğan talepleri ise şu şekilde sıraladı:

– Tüm sağlık hizmeti acilen kamulaştırılmalıdır.
– Pandemiyle mücadelede kamu ve özel sektör ayrımı ortadan kaldırılmalı, topyekûn savaşa girilmelidir.
– Tüm çalışanları kamu çalışanı olarak kabul edilmeli ve sisteme dahil edilerek işgücü artırılmalıdır. Daha önceden yaşanmış olan sorunlar ve şikâyetler göz önünde bulundurularak, özel hastanelerin gerek yatak gerek sağlık personeli ile bütün halinde ve tam anlamıyla kamu emrine girmesi sağlanmalıdır.
– İl genelinde acil servislerde yatış için günlerce bekleyen hastaların, yatış ve sevk işlemleri tek merkezden yönetilmelidir.
– Atama bekleyen sağlık çalışanlarının atamaları ivedilikle yapılmalıdır.
– 1.Basamak Sağlık Hizmetleri anlamıyla filyasyonda görevlendirilmelidir.
– 112 Acil Sağlık Hizmeti Ambulanslarında doktorlar tekrar edilmeli ve yerinde edilebilecek vakaların hastanelere gereksiz naklinin önüne geçilmelidir.
– Sağlık ve sektörü dışında tüm sektörler acilen durdurulmalı, 2-3 hafta fiili olarak çapında tam karantina uygulanmalıdır.

 Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: