Sakal Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Söz mevzusu olduğunda aklınıza ya da saç bakımı geliyor olabilir. Sadece son zamanlarda stilinde kendine mühim bir yer edinen sakalların da hususi bir bakıma ihtiyacı var! Bir çok hanım tarafınca çekiciliğin sembolü olarak görülen sakallar, her geçen gün daha popüler hale geliyor. Ikimiz de sizler için sakal bakımı hakkında bilmeniz gerekenleri yazdık. İşte sıhhatli ve bakımlı bir sakala haiz olmak isteyen erkeklerin bilmesi ihtiyaç duyulan püf noktalar…

1. Cildinizi nemlendirin

Sakallarını uzatmaya kabul eden erkeklerin yapmış olduğu en büyük hatalardan biri, sakalın altındaki cildin unutulması ya da dikkatsizlik edilmesidir. Cildinizin sakalla kaplı olması, korunduğu ya da bakıma gereksinim duymadığı anlamına gelmez. Eğer bakımınızı dikkatsizlik ederseniz sakalın altındaki deride tahriş, pullanma ve kaşıntı meydana gelebilir. Bu şeklinde negatif durumlardan kaçınmak için cildinizi ve sakalınızı tertipli olarak temizlemeyi ve nemlendirmeyi unutmamalısınız.

2. Sakal bakım ürünleri kullanın

Birçok erkek, saç ve cilt bakımı için kullanılan ürünlerin sakal bakımı için de kafi bulunduğunu düşünür. Sadece bu fikir oldukça yanlış. Sakalların kıl yapısı, saç ve vücut kıllarından fazlaca daha farklıdır. Bundan dolayı sakallarınız için hususi bakım ürünleri kullanmanız gerekir. Birçok kozmetik mağazasında bulabileceğiniz sakal bakım ürünlerinin haricinde argan yağı, zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı şeklinde organik ürünler kullanabilirsiniz. Bu sayede hem sakallarınızın altındaki cildi korursunuz hem de sakallarınızın fazlaca daha sıhhatli ve muntazam uzamasını sağlarsınız.

3. Sakalınızı düzenli olarak yıkayın

Gene birçok erkek, sakallarını hususi olarak yıkaması icap ettiğini fark etmeyebilir. Sakalınızın yalnızca duş esnasında yıkanması, sakal temizliği için yeterli değildir. Aynı şekilde sakallarınızı sık sık yıkamak da cildinizin kurumasına ve sakalınızın sertleşmesine niçin olur. Etkili bir sakal bakımı için ideal olan sakallarınızı iki günde bir, ılık su ve hususi sakal şampuanıyla yıkamaktır.

4. Sakalınızı düzenli olarak tarayın

Temiz ve muntazam bir görüntü için sakalınızı tertipli olarak taramanız gerektiğini unutmayın. Taramak, hem sakallarınızın hava almasını sağlar hem de yarattığı masaj etkisiyle kan dolaşımını hızlandırır; bu sayede sakallarınız fazlaca daha sıhhatli uzar. Ek olarak kıl köklerini tarayarak eğitmek, belli bir yönde uzamasını sağlayacağından sakalınıza biçim vermenizi de kolaylaştıracaktır.

5. Sakalınızı düzenli olarak şekillendirin

Eğer sakal bırakmaya yeni başladıysanız sakalınız tamamen uzayıncaya dek, kısaca ortalama 6 hafta süresince sakalınıza biçim vermeye çabalamayın. Sonraki aşamalardaysa sakalınıza tertipli olarak biçim vermeniz koşul! Sakalınızın sıhhatli bir halde uzaması ve muntazam bir görünüme haiz olması için belli aralıklarla sakalınızı düzelttirmeyi ihmal etmeyin. Eğer bu işlemi kendiniz yapacaksanız, sakal şekillendirme makinesi ya da makas kullanabilirsiniz.

Kaynak:
https://www.kiehls.com.tr/blog/sakal-bakimi-nasil-yapilmalidir-30
https://www.sabah.com.tr/yasam/2018/09/29/sakal-bakimi-nasil-yapilir-erk…Erkek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: