Şekilden Şekle Gireceğiniz Yoga Hareketleri


dendiğinde akla ilk gelen lotus pozisyonudur. Ama yoga, sadece lotus pozisyonundan ve huşu içinde oturmaktan ibaret değildir. İşte şekilden şekle gireceğiniz yoga hareketleri:

1. Çocuk Duruşu

Normalde evde böyle takılsanız size deli derler ama yoga yaparken dünyanın tüm garip hareketlerini yapabilirsiniz. Yogayı sevmek için yeterli bir sebep aslında. Çocuk duruşunun sinir sistemine iyi geldiği söyleniyor.
2. Köprü Duruşu

İlkokulda beden eğitimi dersinde yapardık buna benzer köprü hareketini. Sırtı esnetip beli rahatlatan bu hareket, gerginliği de alıyor. Baş ağrılarına da iyi geliyormuş, köprüye bak sen.

3. Baş Üstü Duruşu


Başüstüne efendim. Bu hareket n zor yoga hareketleri arasındadır. Temel yoga hareketlerini öğrenmeden bu harekete geçmeyin, bir yerlerinizi kırmayın. Odaklanmayı arttırmak ve sinir sistemini güçlendirmek için yapılıyor. Bacaklarını açan var, açmayan var.

4. Kartal Duruşu

Yine çocukken bacaklarımızı birbirine dolayıp “Baaak tornavida oldum.” diyorduk ya, bu hareket kısmen ona benziyor. Koca koca insanları bu hâllere getiren yoga, tebrikler cidden. Omuzlardaki, bacaklardaki ve kollardaki gerginliği alan bu duruş, odaklanmayı güçlendirerek stresin azalmasını sağlıyor.

5.Karga Duruşu


Güçlü bir karın bölgesi gerektiren hareket, vücut dengesini ve koordinasyonunu sağlamaya yarar. Odaklanma ile dengenin ne demek ve kaç bucak olduğunu anlamanızı sağlayan harekettir. Düşünsenize, böyle karga gibi dururken faturalar filan aklınıza gelmez hiç.

6.Yunus Duruşu

Hayvanlar âlemiyle devam ediyoruz. Bu hareketin adı yunus duruşu. Ön kollar yere yapışık, pop havada, ayak parmak uçları yerde, topuklar havada hafif öne doğru eğilerek yapılan bu hareket de zihni sakinleştirip, endişeyi azaltıyor.

7.Köpek Yavrusu Duruşu

Hayvanlar farkında olmadan yoga yapıyorlarmış da haberimiz, daha doğrusu haberleri yokmuş. Çocuk duruşunun başka bir çeşidi olan köpek yavrusu duruşu kamburlaşmayı önlüyor. Çocuklar ve hayvanlar dünyanın en muhteşem iki canlısı, hareketlerin de vardır bir hikmeti, eğiliniz.
Mesela iş yerinde günde yarım saat falan yoga seansları olsa, takım elbiseli beyefendiler, tayyörlü hanımefendiler giyseler eşofmanları ve yoga yapsalar nasıl rahatlarlar değil mi? Hiçbir şey olmasa bile girdikleri şekiller yüzünden birbirlerine bakıp gülerler.Yoga & Pilates

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: