Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Besinler


En tehlikeli hastalıklarından kanser başta olmak suretiyle birçok sıhhat probleminin sebebi sigaraya, Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde siz de savaş açın. Sigarayı bırakmayı deneyip başarısız olanlardansanız, bu besinlere ağırlık vererek süreci hızlandırabilirsiniz.

Ginseng

Meydana getirilen emekler gösteriyor ki ginseng, sigara içerken beynin keyif almasını sağlayan hormonların azalmasında etkili. Haftalık tüketildiğinde sigaradan zevk alma oranını azaltıyor.

Süt ve Yoğurt

ABD’daki Duke Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda, sigaradan tiksinmek için süt ve süt ürünlerinin etkili bir yol olduğu saptanmış. Sigara içmeden ilkin bir bardak süt içenlerin, ağızlarında oluşan kötü tadı, sigarayla özdeşleştirdikleri ve bu alışkanlık yardımıyla zaman içinde sigaradan uzaklaştıkları görülmüş.

Kuruyemiş

Sigarayı bırakma mevzusunda en bilindik yöntemlerden biri de kuruyemiş tüketmek. Fındık, ceviz, badem şeklinde kuruyemişler enerji ve protein sağlamasının yanında, canınız her sigara istediğinde oyalanmanızı sağlar.

Narenciye

Portakal, limon, nar gibi C vitamini yönünden zengin besinler, vücudun C vitamini ihtiyacını ve dolaylı olarak sigara içme isteğini azaltır. Meyveleri katı halde tüketebileceğiniz şeklinde taze taze içmek koşuluyla sularını da içebilirsiniz.

Smoothie

Sigarayı bıraktıktan sonrasında muhtemelen canınız daha çok tatlı tüketmek isteyecek. Bu kriz anlarında şekerli gıdalardan uzak durabilmek için naturel meyve şekerine yönelmek en iyisi. Bunun için de damak tadınıza nazaran meyvelerle çeşit çeşit smoothie hazırlayarak tatlı isteğini bastırabilirsiniz.

Şekersiz Sakız ve Nane

Sigara kullanımı, nikotin bağımlılığının yanı sıra dudak alışkanlığına da neden oluyor. Haliyle  dudakları meşgul edecek şekersiz sakız ve nane şekeri, sigara krizlerinde oldukça işe yarıyor.

Sebze Dilimleri

Havuç, kereviz, salatalık, kabak ve benzeri sebzeler de tıpkı süt ürünleri şeklinde sigaranın tadını kötüleştiren gıdalardan. Ek olarak sigara içme eylemine benzeterek beyni kandırmak için bu sebzelerin dilimler halinde tüketilmesi öneriliyor.

Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde siz de bu alışkanlıktan kurtulmak için kesin bir adım atabilir, başta kanser olmak suretiyle birçok hastalığa karşı tedbir alabilirsiniz.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: