Sınavlarda Kafa Çalıştıran Yiyecekler


Kullanıcısına sınırsız zihin gücü veren ilacın ve onu kullanan bir yazarın hikâyesinin anlatıldığı filmi çoğumuz izlemişizdir. Bahsi geçen film Limitless, çıkmış olduğu dönemde gençliği kasıp kavurmuştu, hatta filmdekilerle görünümü aynı olan haplar (Tahminen içinde bildiğimiz vitaminler, mineraller falan vardı.) piyasaya sürülmüş ve belli bir satış başarısı kazanılmıştı. İnsanların öğrenme hızını ve hafızasını geliştirdiği kanıtlanmış pek leziz yiyecekler varken aslen bu tür şeylere pek ihtiyacımız yok.

Vücudumuzun En Obur Organı: Beyin

 

Beynimiz, günlük aldığımız kalorinin averaj yüzde otuzunu kullanır. Ek olarak katı dokusu yağdan oluşur, vücudumuzun üretemediği yağ asitlerine (Mesela Omega-3 şeklinde) bol miktarda gerekseme duyar, o yüzden sıhhatli yağlar mevzusunda elinizi korkak alıştırmayın. Kucak kucak kuruyemiş tüketin, balık görürseniz kaçırmayın. Omega-3’ün toptancısıyla tanışın bir de: Chia Tohumu. Omega-3 mevzusunda hiçbir gıda onun eline su dökemez.

Beyin Ona Bayılıyor: Demir

 

Beyne oksijen taşıyan alyuvarların yapısında bulunan hemoglobin, demir atomu ihtiva eder. Beyin ne kadar oksijen içinde kalırsa (Abartmadan, oksijenin fazlası da zararı dokunan.) onun için o denli iyi. O süre derhal içinde bol miktarda demir olan yiyeceklere bakalım: Kırmızı etler, kuru baklagiller ve pekmez.

Sınavda beyin gücünüzü yüzde yüze çıkaran bir formül var, hem de fazlaca kolay bulunan besinlerle yapılıyor: Tahin+pekmez.

C Vitamini Olmadan Parti Olmaz

 

C vitamini, demirin yiyeceklerden emilimini kolaylaştırır, bu yüzden onları demir içeren besinlerle birlikte tüketmek zekice bir seçim olur (Tahin de var J).

Turunçgiller, kivi, domates, muz, brokoli ve yeşilbiber şeklinde sebzelerin içindeki C vitaminleri en kalabalık partilerini verirler. O yüzden kırmızı etlerinizi sebzelerle ve meyvelerle yemekten çekinmeyin.

Kendisi de Beyne Benziyor Zaten: Ceviz

 

Ceviz, odaklanma için tam aradığınız yiyecek. Beynin haber alma bölümünde çalışan organik maddelerin gelişimini sağlamış olduğu için vakalar arasındaki bağları fazlaca daha kolay görmenizi sağlıyor. Gerisini geometri soruları düşünsün!Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: