Sizi Özgürleştirecek Bir Ayrılık: Sigaraya Veda


Kimse hayata sigara içerek başlamadı. En ağır tiryaki bile olsanız, yaşamınızda sigara içmediğiniz, hemen hemen daha bir nefes bile içine çekmediğiniz bir dönem ne olursa olsun var. O dönemde de yaşamın getirmiş olduğu birçok sıkıntıyı göğüslemiştiniz, mutlu olmuş, heyecanlanmış, sabırsızlanmıştınız. Konsantre olmaya çalıştığınız stresli zamanlar geçirmiş, yiyecek yiyip afiyetle doymuş, kahvenizi yudumlamış, uzun yolculuklarda kucak dolusu molalar vermiştiniz… Ve hiçbirinde bir tane bile sigara istememişti canınız. Peki, iyi mi oldu da şimdi bunların hiçbirini sigarasız düşünemiyorsunuz? Iyi mi oldu da aniden sigaranın tutsağı haline geldiniz?

Alışkanlık Değil; Bağımlılık

 

Genel bir yanılgı var. Ilkin bunu düzeltmeliyiz. Sigara içmek bir alışkanlık değil; bağımlılıktır. Hatta oldukça kuvvetli bir madde bağımlılığıdır. Alışkanlıklarınızı kolayca değiştirebilirsiniz. Sadece siz bir bağımlıysanız, bağımlı olduğunuz şey, kısaca sigara sizi değiştirir. Fark etmeden tüm hayatınızı, yeme-içme, eğlence, toplumsal çevre benzer biçimde her şeyi ona nazaran ayarlamaya çalışırsınız.

Stres Yanılgısı

 

Sigara bir sihirbazdır ve fazlaca kuvvetli illüzyonlar sergiler. Bunlardan biri de onsuz kaldığınızda strese giriyor olduğunuzdur. Bu tamamen bir çarpıtmadır. Gerçekte olan, sizin stresinizin sigara içiyor olmanızdan kaynaklanmasıdır. Sigaradan alınan her nefes, yakılan her sigara, bir sonraki için arzu yaratmaktadır. Tekrardan nikotine gerekseme duyan vücudun yarattığı stresi geçirmek için tekrardan bir sigara içmek istersiniz. Bu bir kısır döngüdür. Kısır döngüyü kırmak ise özgürlüktür.

Hiçbir Şey Kötüye Gitmeyecek, Her Şey Güzelleşecek

 

İçinde bulunduğunuz öylesine güçlü bir bağımlılık ki, onsuz yaşamdan zevk alamayacağınıza dair bir yanılgı fısıldar kulağınıza. Yediklerinizin lezzeti, güzel zamanların tadı azalacak, kızgın ve mutsuz olduğunuz anlamış olur ise dayanılmayacak kadar ağır olacakmış benzer biçimde gelir. Zihninizde dönen bu konuşmalara asla aldırmayın. Yalnız bir bağımlılığın ayakta kalma çırpınışları bunlar.

İrade Aldatmacası

 

“Hayatta yapamam.” ya da “Denedim olmuyor.” Yaparsınız. Yapacaksınız da. Bağımlılığın en kuvvetli silahlarından biri de özgüveninizi kırmaktır. “İstediğim vakit bırakırım nede olsa.” noktasından başlatır, kurnazca ilerler ve artık bir bağımlı olduğunuzdan güvenilir olduktan sonrasında da geri çekilip arkanızdan güler bu kurnaz illet. Sigarayı bırakmanın en güzel yanlarından biri de özgüveninizi geri kazanmanızdır. Eskisi benzer biçimde, tekrardan, daha azca stresli, daha mutlu ve daha akışkan bir hayata kavuşursunuz. Sigaranın size söylediği her şey yalandır. Ona güvenmeyin.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: