Sizi Tok Tutacak Sağlıklı Atıştırmalıklar


Yaşam her zaman planladığımız şekilde akmıyor. Özellikle günlük rutinimiz arasına sürpriz planlar ya da beklenmedik olaylar girebiliyor. Bu durumda hem sıhhatli beslenmek isteyenler hem de belirli bir besleme planı uygulayanlar ne yazık ki zorda kalıyor ve asla istemedikleri yiyecekler tüketiyorlar. Sadece öğünlerinizi atladığınızda planınızın dışına çıkmak ve vücudunuz için zararı olan bulunduğunu bildiğiniz yiyecekleri yemektense sizi tok tutacak sıhhatli atıştırmalıkları tüketebilirsiniz.

1.Her an elinizin altında: Badem

Tok tutan atıştırmalıkların başlangıcında gelen bademde oldukça fazla lif ve protein bulunur. Bağışıklığı arttırır, cildin ve göz sağlığının korunmasına yardım eder. Üstelik yanınızda taşımanız açısından da oldukça pratiktir. Bu yüzden öğün atladığınızda imdadınıza seve seve yetişecektir.

2. Son zamanların süper kahramanı: Avokado

Son zamanlarda mutfaklardan eksik edilmeyen, özellikle sıhhatli beslenenlerin ve spor yapanların sık sık tercih etmiş olduğu avokado oldukça doyurucu bir meyve. Üstelik oldukça değişik şekillerde tüketmek de mümkün. Aceleniz var ise dilimleyip kolayca tüketebilir yada tost ekmeğiyle ve sevdiğiniz soslarla birleştirebilirsiniz.

3. Vazgeçilmez protein kaynağı: Yumurta

Yumurtanın yüksek protein deposu bulunduğunu bilmeyen yoktur. Üstüne bir de doyuruculuğu eklenince olmazsa olmaz gıdalardan biri oluyor. Yumurtayla hazırlayacağınız sandviçler ya da karışımlar sizi tüm gün tok tutacaktır.

4. İster sütle, ister yoğurtla: Yulaf

Yulaf pek oldukça değişik şekilde tüketilebilen, anti-oksidanlar açısından zengin, mide ve bağırsak düzenleyici fonksiyonlara haiz doyurucu bir gıda. Üstelik yoğurda ekleyip meyvelerle tatlandırabileceğiniz benzer biçimde tek başına da tüketebilirsiniz.

5. Zengin lif kaynağı: Chia tohumu

Chia tohumu, bilhassa son yıllarda adını sıkça duyduğumuz sıhhatli yiyeceklerden. Gün içinde bir bardak sıcak süte bir kaşık chia tohumu ekleyebilir yada bigün öncesinden evde chia tohumlu sıhhatli bir puding hazırlayabilirsiniz. Böylece tüm gün hem süratli hem de ergonomik bir halde bu besini tüketebilir ve kolay kolay açlık hissetmezsiniz.

6. Vazgeçilmez lezzet: Yoğurt

Yoğurdu gün içinde tüketmek oldukça kolay. Bu yüzden tok tutan atıştırmalıklar içinde mühim bir yeri var. Üstelik kişiye bakılırsa içinde ne olduğu zenginleştirilip daha leziz bir hale getirilebilir. İster yulaf ister meyve ister kuruyemiş benzer biçimde yiyecekler ilave ederek gün içinde atıştırmak suretiyle minik kavanozlar hazırlayabilirsiniz.

7. Ekşi ya da tatlı: Elma

Elma en ulaşılabilir meyvelerden biri. Üstelik karbonhidrat, protein ve lifler açısından zengin. Yanınıza alacağınız bir elma tüm gününüzün kurtarıcısı olabilir.

8. Kalorisi yok denecek kadar az: Salatalık

Bilhassa kahvaltıda sıkça tükettiğimiz salatalık, vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır, vücudun gereksinim duyduğu günlük vitaminlerin büyük bir kısmını karşılar ve normal olarak tok meblağ. Bu yüzden güne başlamadan ilkin birkaç salatalık yıkayıp yanınıza alabilir ve öğün atladığınızda bol miktarda salatalık tüketebilirsiniz.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: