Soğuk Algınlığı ile Başa Çıkmanın Yolları


Sonbaharın bütün güzelliği ile gelmesiyle birlikte havalar da giderek soğumaya başladı ve hepimizin korkulu rüyası soğuk algınlığı tekrar gün yüzüne çıktı. Hemen her yaştan insanı etkileyen soğuk algınlığının birçok farklı belirtisi bulunuyor. Hızla başlayan ateş veya titreme, öksürük, kas ağrıları, baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve yorgunluk gibi birçok farklı semptom soğuk algınlığının belirtileri arasında gösteriliyor. Peki, soğuk algınlığı nasıl geçer? Günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen soğuk algınlığı için kullanılabilecek doğal ürünler nelerdir? Sizler için araştırdık.

C vitamini

Soğuk algınlığı denildiğinde hemen hemen herkesin ilk aklına C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi gelir. C vitamini soğuk algınlığı ile mücadele için olmazsa olmazlardan. C vitamini turunçgillerin yanında biberlerde, brokolide, domateste ve taze fasulyede de bulunuyor. Soğuk algınlığı belirtileri başladığı an bol bol C vitamin içeren yiyecekler tüketmelisiniz.

Zencefil Çayı

Zencefilin vücut direncini hızla toparladığı ve eski gücüne kavuşturduğu aşikâr. Kendinize zencefil çayı hazırlayın ve bunu balla tatlandırın. Soğuk algınlığı nasıl geçer sorusunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak antibakteriyel özelliği ile bilinir. Sarımsağın diğer birçok hastalığa olduğu gibi soğuk algınlığına da faydası var. Bundan dolayı sarımsağı doğal soğuk algınlığı ilaçları arasında sayabiliriz. Yapmanız gerekenler ise çok basit. Bir sarımsağı iyice ezdikten sonra üzerine iki çay kaşığı limon suyu ekleyin. Bir tatlı kaşığı bal ve yarım çay kaşığı kırmızı biberi ilave edin ve karıştırın. Bu karışım soğuk algınlığını yenmeniz için size yardımcı olacaktır.

Tavuk suyu çorbası

Doğal antibiyotik görevi gören diğer bir besinimiz ise tavuk suyu çorbası. Tavuk suyu çorbası, salgı üretimini arttırarak hapşırmanızı ve vücudunuzdaki mikropları dışarıya atmanızı sağlar. Bu yüzden soğuk algınlığı belirtileri başladığı anda tavuk suyu çorbanızı hazırlayın ve afiyetle yiyin.

Bol bol sıvı tüketin

Soğuk algınlığı nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı ise bol bol sıvı tüketmekten geçiyor. Soğuk algınlığı virüsleri nem olmayan kuru ortamlarda hızlıca ürer. Dolayısıyla bol bol sıvı tüketerek vücudunuzun nem ihtiyacını karşılamalısınız.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: