Soğuk Algınlığına İyi Gelen 10 Şey


Havaların soğumasıyla birlikte ne zamandır uyuklayan hain hastalık nezle, birçok bünyeye yerleşme fırsatını da buldu. Mendil satışları arttı, aksıran tıksıran insanların birbirleriyle sarılıp tokalaşamaması yüzünden sosyal yaşantı da tehlikeye girdi. Peki, soğuk algınlığını başımızdan ve burnumuzdan defetmemizi sağlayacak yöntemler neler? İlaç ilaç nereye kadar, biraz da kendimiz savaşalım.

1. Tuzlu Su (Bienal Olan Değil)

Fokur fokur kaynamayan ılık suyun içine tuz karıştırıp gargara yaparsanız, soğuk almış boğazınız rahatlar. Yutmayınız.

2. Zencefil, Yardım!

Soğuk algınlığı denildiğinde akla ilk gelen ikili ıhlamur ve adaçayı olsa da zencefil çayının vücudu hızlı bir şekilde toplama etkisini de göz ardı etmemek lazım. Tamam, diğer ikili zaten cepte. Zencefil çayını limon ve balla tatlandırabilirsiniz.

3. Soğan, Sarımsak

Hazır hastasınız, zaten sevgilinizle hasta hasta görüşemezsiniz ya da işe gidemezsiniz. İşte size bol bol soğan ve sarımsak tüketmek için fırsat.

4. Burun Tıkanıklığına Buhar

Bulabiliyorsanız doğal zeytin yapraklarını alın, kaynatın, buharını burun deliklerinize çekin. Yaşasın organik.

5. C Vitamini

Bol bol C vitamini tüketmelisiniz. C vitamini portakal, mandalina, limon ve greyfurtun yanında biberlerde, brokolide, taze fasulyede, domateste ve karnabaharda da bulunuyor.

6. Teşekkürler Tavuk Suyu Çorbası

Tavuk suyu çorbasının nezleye ve gribe iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Peki, neden iyi geliyor? Doğal antibiyotik işlevi gören tavuk suyu çorbası, salgı üretimini arttırarak hapşırma ve aksırma ile mikropları vücudunuzdan daha çabuk bir şekilde atmanızı sağlıyor.

7. Temiz Hava

Soğuk algınlığına yakalandığınızda kendinizi çok fazla yormadan kısa yürüyüşlere çıkıp temiz hava solursanız vücudunuzun direnci artar.

8. Nemli Ortam, Bol Sıvı

Soğuk algınlığı virüsleri nem olmayan kuru ortamlarda daha çabuk çoğalır, boğazınızı tahriş eder, burnunuzun tıkanmasına neden olurlar. Bu yüzden evi nemlendiren oda cihazlarından alabilirsiniz. Ve elbette bol bol su ve sıvı tüketmelisiniz ki boğulsunlar o mikroplar.

9. Okyanus Suyu Burunlara

Okyanus suyu denen ve saf deniz suyu ile elde edilen burun spreyleri, burun tıkanıklığını açıyor. Pasifik Okyanusu’nun suyunu kim burnuna çekmek istemez ki? Hint Okyanusu da olur.

10. Karpuz Gibi Yatın

İşte hastalığın en keyifli kısmı. Yatın, dinlenin. Hatta biraz iyileşir gibi olunca hemen ayağa dikilmeyin, yatmaya devam edin. Numara da yapabilir, yalandan bir iki hapşırarak bu yatma işini uzatabilirsiniz.Sağlık Tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: