Soğuk Algınlığına İyi Gelen Şeyler


Havaların soğumasıyla beraber ne zamandır uyuklayan hain hastalık nezle, birçok bünyeye yerleşme fırsatını da buldu. Mendil satışları arttı, aksıran tıksıran insanların birbirleriyle sarılıp tokalaşamaması yüzünden toplumsal yaşantı da tehlikeye girdi. Peki, soğuk algınlığını başımızdan ve burnumuzdan defetmemizi sağlayacak yöntemler neler? İlaç ilaç nereye kadar, birazcık da kendimiz savaşalım.

1. Tuzlu Su (Bienal Olan Değil)

Fokur fokur kaynamayan ılık suyun içine tuz karıştırıp gargara yapmış olursanız, soğuk almış boğazınız rahatlar. Yutmayınız.

2. Zencefil, Yardım!

Soğuk algınlığı denildiğinde akla ilk gelen ikili ıhlamur ve adaçayı olsa da zencefil çayının vücudu süratli bir halde toplama tesirini de göz ardı etmemek lazım. Tamam, öteki ikili aslına bakarsan cepte. Zencefil çayını limon ve balla tatlandırabilirsiniz.

3. Soğan, Sarımsak

Hazır hastasınız, aslına bakarsan sevgilinizle hasta hasta görüşemezsiniz ya da işe gidemezsiniz. İşte size kucak dolusu soğan ve sarımsak tüketmek için fırsat.

4. Burun Tıkanıklığına Buhar

Bulabiliyorsanız naturel zeytin yapraklarını alın, kaynatın, buharını burun deliklerinize çekin. Yaşasın organik.

5. C Vitamini

Kucak dolusu C vitamini tüketmelisiniz. C vitamini portakal, mandalina, limon ve greyfurtun yanında biberlerde, brokolide, taze fasulyede, domateste ve karnabaharda da bulunuyor.

6. Teşekkürler Tavuk Suyu Çorbası

Tavuk suyu çorbasının nezleye ve gribe iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Peki, niçin iyi geliyor? Naturel antibiyotik işlevi gören tavuk suyu çorbası, salgı üretimini arttırarak hapşırma ve aksırma ile mikropları vücudunuzdan daha acele bir halde atmanızı sağlıyor.

7. Temiz Hava

Soğuk algınlığına yakalandığınızda kendinizi fazlaca fazla yormadan kısa yürüyüşlere çıkıp temiz hava solursanız vücudunuzun direnci artar.

8. Nemli Ortam, Bolca Sıvı

Soğuk algınlığı virüsleri rutubet olmayan kuru ortamlarda daha acele çoğalır, boğazınızı tahriş eder, burnunuzun tıkanmasına niçin olurlar. Bu yüzden evi nemlendiren oda cihazlarından alabilirsiniz. Ve normal olarak bol miktarda su ve sıvı tüketmelisiniz ki boğulsunlar o mikroplar.

9. Okyanus Suyu Burunlara

Okyanus suyu denen ve saf deniz suyu ile elde edilmiş burun spreyleri, burun tıkanıklığını açıyor. Pasifik Okyanusu’nun suyunu kim burnuna çekmek istemez ki? Hint Okyanusu da olur.

10. Karpuz Şeklinde Yatın

İşte hastalığın en keyifli kısmı. Yatın, dinlenin. Hatta birazcık iyileşir şeklinde olunca derhal ayağa dikilmeyin, yatmaya devam edin. Numara da yapabilir, yalandan bir iki hapşırarak bu yatma işini uzatabilirsiniz.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: