Soğuk Kış Aylarında Dudaklarınızın Çatlamasın


Kış aylarının gelmesiyle beraber dudaklarımız, tıpkı saçlarımız ya da cildimiz benzer biçimde hususi bir bakıma gereksinim duyar. Tertipli olarak dudak bakımı yapmadığınız takdirde dudaklarınız çatlayabilir, oluşan çatlaklar vakit içinde acı verici yaralara dönüşebilir. Bu tip durumlardan kaçınmak için yapmanız gerekenlerse oldukça kolay! rutininize ekleyebileceğiniz birkaç küçük adım yardımıyla siz de kış süresince sıhhatli dudaklara haiz olabilirsiniz.

 

Soğuk kış aylarında dudaklarınızın çatlamasını önlemek için yapmanız gerekenleri yazdık. İşte sıhhatli dudaklar için izlemeniz ihtiyaç duyulan 5 adım…

 

1. Kucak kucak sıvı tüketmeye itina gösterin

Bildiğiniz gibi ki sıhhatli bir cildin ilk adımı, bol miktarda su içmek! Kuruyan ve çatlayan dudaklarınıza kaybetmiş olduğu nemi geri kazandırmak için her gün 2 litre su içmeye itina göstermelisiniz. Doğal içtiğiniz suyun ılık olması koşul! Aksi takdirde dudaklarınız daha çok kuruyabilir, mevcud çatlaklarınız acı verici yaralara dönüşebilir. Bu yüzden bilhassa kış ayları süresince oldukca soğuk ve oldukca sıcak sulardan kaçınmalısınız.

 

2. Cildinizi ani hava değişimlerinden koruyun

Dudaklarınızın çatlamasının altında yatan en büyük sebeplerden biri de ani hava değişimleridir. Ev ya da ofis benzer biçimde kapalı ve sıcak alanlardan dışarı çıktığınızda cildiniz, ani bir hava değişimiyle karşı karşıya kalır. Bu benzer biçimde durumlarda dudaklarınızın kuruması ve çatlaması kaçınılmazdır. Eğer dudaklarınızı ani hava değişimlerinden korumak istiyorsanız bir atkı kullanabilir, ağız çevrenizi kapatarak lüzumlu önlemleri alabilirsiniz.

 

3. Asitli içecekler tüketmekten kaçının

Yalnızca dudak bakımı değil, ağız sağlığınız için de dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir adımla karşınızdayız: asitli içecekler tüketmemek! Eğer dudaklarınızın çatlamaya yatkın bir yapısı var ise ya da halihazırda yaralarınız bulunuyorsa asitli içeceklerden kaçınmanız koşul! Aksi takdirde dudaklarınızın daha çok kurumasına niçin olur, yeni yaralara ve çatlaklara davetiye çıkarırsınız. Bu aşamada ilk adımımızı hatırlatmakta yarar var: Kucak kucak ılık su tüketin! Tercihlerinizi asitli içeceklerden yana değil, ılık sudan yana kullanın. Güvenilir olun pişman olmayacaksınız.

 

4. Dudak koruyucu kullanın

Sırada en mühim adımlarımızdan biri var; dudak koruyucu kullanmak! Dudaklar için hususi üretilen dudak nemlendiricileri, kış ayları süresince kurtarıcınız olacak. Tertipli kullanımda dudaklarınızı korumuş olan, nemlendiren ve mevcud yaraları iyileştiren bu olağanüstü kremleri çantanızda taşımak da oldukça kolay. Çantanıza atacağınız küçük bir dudak kremi yardımıyla dudaklarınızı sık sık nemlendirebilir, çatlak oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

 

5. Dudağınıza peeling hayata geçirmeye itina gösterin

Tıpkı cildiniz benzer biçimde dudaklarınız da peelinge gereksinim duyar! Dudaklarınızdaki ölü deriden kurtulmak ve sıhhatli dudaklara haiz olmak için tertipli olarak peeling hayata geçirmeye itina göstermelisiniz. Dudak peelinglerini isterseniz kozmetik marketlerden satın alabilir, isterseniz dakikalar içinde evde hazırlayabilirsiniz. Sadece dudaklarınızda derin çatlaklarınız var ise peeling yapmadan ilkin iyileşmelerini beklemeniz icap ettiğini hatırlatalım!Kişisel Bakım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: