Soğuk Kış Aylarında Dudaklarınızın Çatlamasını Önleyecek Yöntemler


Kış aylarının gelmesiyle birlikte dudaklarımız, tıpkı saçlarımız ya da cildimiz gibi özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Düzenli olarak dudak bakımı yapmadığınız takdirde dudaklarınız çatlayabilir, oluşan çatlaklar zaman içerisinde acı verici yaralara dönüşebilir. Bu tip durumlardan kaçınmak için yapmanız gerekenlerse oldukça basit! rutininize ekleyebileceğiniz birkaç minik adım sayesinde siz de kış boyunca sağlıklı dudaklara sahip olabilirsiniz.

Soğuk kış aylarında dudaklarınızın çatlamasını önlemek için yapmanız gerekenleri yazdık. İşte sağlıklı dudaklar için izlemeniz gereken 5 adım…

1.

Young woman drinking glass of water

Biliyorsunuz ki sağlıklı bir cildin ilk adımı, bol bol su içmek! Kuruyan ve çatlayan dudaklarınıza kaybettiği nemi geri kazandırmak için her gün 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Tabii içtiğiniz suyun ılık olması şart! Aksi takdirde dudaklarınız daha fazla kuruyabilir, var olan çatlaklarınız acı verici yaralara dönüşebilir. Bu nedenle özellikle kış ayları boyunca çok soğuk ve çok sıcak sulardan kaçınmalısınız.

2.

Woman in snowy winter

Dudaklarınızın çatlamasının altında yatan en büyük sebeplerden biri de ani hava değişimleridir. Ev ya da ofis gibi kapalı ve sıcak alanlardan dışarı çıktığınızda cildiniz, ani bir hava değişimiyle karşı karşıya kalır. Bu gibi durumlarda dudaklarınızın kuruması ve çatlaması kaçınılmazdır. Eğer dudaklarınızı ani hava değişimlerinden korumak istiyorsanız bir atkı kullanabilir, ağız çevrenizi kapatarak gerekli önlemleri alabilirsiniz.

3. Asitli içecekler tüketmekten kaçının

The woman’s hand holds a glass of black soft drinks to drink.

Yalnızca dudak bakımı değil, ağız sağlığınız için de dikkat etmeniz gereken bir adımla karşınızdayız: asitli içecekler tüketmemek! Eğer dudaklarınızın çatlamaya yatkın bir yapısı varsa ya da halihazırda yaralarınız bulunuyorsa asitli içeceklerden kaçınmanız şart! Aksi takdirde dudaklarınızın daha fazla kurumasına neden olur, yeni yaralara ve çatlaklara davetiye çıkarırsınız. Bu noktada ilk adımımızı hatırlatmakta fayda var: Bol bol ılık su tüketin! Tercihlerinizi asitli içeceklerden yana değil, ılık sudan yana kullanın. Emin olun pişman olmayacaksınız.

4.

Caucasian female is using lip balm for her lips.

Sırada en önemli adımlarımızdan biri var; dudak koruyucu kullanmak! Dudaklar için özel üretilen dudak nemlendiricileri, kış ayları boyunca kurtarıcınız olacak. Düzenli kullanımda dudaklarınızı koruyan, nemlendiren ve var olan yaraları iyileştiren bu mucizevi kremleri çantanızda taşımak da oldukça kolay. Çantanıza atacağınız minik bir dudak kremi sayesinde dudaklarınızı sık sık nemlendirebilir, çatlak oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

5.

Redhead model using a strawberry homemade lip scrub to exfoliate the skin on her lips

Tıpkı cildiniz gibi dudaklarınız da peelinge ihtiyaç duyar! Dudaklarınızdaki ölü deriden kurtulmak ve sağlıklı dudaklara sahip olmak için düzenli olarak peeling yapmaya özen göstermelisiniz. Dudak peelinglerini dilerseniz kozmetik marketlerden satın alabilir, dilerseniz dakikalar içerisinde evde hazırlayabilirsiniz. Ancak dudaklarınızda derin çatlaklarınız varsa peeling yapmadan önce iyileşmelerini beklemeniz gerektiğini hatırlatalım!Kişisel Bakım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: