Sorunlu Kredilerin Takibe Alınma Süresi Uzatılabilir


Bankacılık Denetleme Kurulu (BDDK), mart ayında aldığı kararla uygulamaya koyduğu sorunlu kredilerin takibe atılma süresini 6 daha uzatmayı masaya yatırdı. Bankacılara göre, BDDK süreyi yeniden uzatabilir.

(BDDK) bu yıl sonunda bitecek olan sorunlu kredilerin takibe atılma süresini uzatan düzenlemeyi 6 ay daha uzatmak için görüşüyor. ’ın onu hakkında bilgi sahibi iki bankacılık kaynağına dayandırdığı haberine göre kararın bu ay içinde açıklanması bekleniyor.

Bloomberg HT’den Sefer Yüksel’e konuşan üç üst düzey bankacı ise BDDK’nin konuyu görüştüğünü ancak henüz bir varmadığını söyledi.

‘SEKTÖR AÇISINDAN DAHA DOĞRU’

işinin ‘bir disiplin işi’ olduğunu kaydeden bankacılar, bankacılık sektörü açısından sürenin uzamamasının daha doğru olacağını belirtirken, ‘reel sektörün sıkıntıya düşmemesi açısından’ BDDK’nin süreyi yeniden uzatabileceğinin de altını çizdi.

Kredi stokundaki artış ve faizlerin yukarı yönlü ivmelenmesinin de etkisiyle önümüzdeki dönemde kredi geri ödemelerinde yaşanacak olası sorunlar nedeniyle BDDK’nin süreyi uzatmasını bekleyen bankacılar, bankaların geri ödeme noktasında özel sektör firmalarının üzerine gitmemesi ve sürecinin ilkbahara kadar süreceğinin de göz önüne alınarak kararın uzama yönünde olabileceğini ediyor.

MART AYINDA KARAR ALINMIŞTI

BDDK, mart ayında aldığı kararla, 31 Aralık’a kadar 2. grup krediye geçiş süresini 30 günden 90 güne, 3. grup krediye geçiş süresi de 90 günden 180 güne çıkarmıştı.

Kararın ardından bankacılık sektöründe geçen sene sonunda yüzde 5.4 olarak gerçekleşen takibe dönüşen kredi rasyosu, kredilerdeki yüksek ve düzenlemelerin de etkisiyle gerileyerek ekimde yüzde 3.97’ye kadar inmişti.

 Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: