SSK Bağkur Primi Ödemiş EYT’li olan Milyonlarca Şahıs Bu Para İadesini Bilmiyor!


Yasalarımızda çalışılmayan dönemler için geriye ödeme imkanı bulunmuyor. Sadece bazı istisnalar var ki toplu ödeyerek senelerce emek vermeden kurtulup erken emekli olabiliyorsunuz. Emekli olma hayali kuran bu kapsamda uzun seneler süresince emekli sandığı, ssk yada bağkur primi ödeyen vatandaşların Toplumsal Güvenlik Kurumu mevzuatında yer edinen tüm koşulları aynı anda sağlamaları gerekiyor. Belli bir düzeyde SGK primi ödemiş olmak, sigortalılık gün şartını elde etmiş olmak ve son düzenleme ile belirlenen kişiye hususi olarak değişen yaş şartını aynı anda elde eden vatandaşlar emeklilik hakkı kazanıyorlar.

İŞTE TOPLU PARA ALMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Sadece bazı durumlardan dolayı bazı vatandaşlar emeklilik için lüzumlu olan şartları sağlayamadıklarından dolayı emeklilik hakkı elde edemiyorlar.

Bu tür durumlarda ise vatandaşlara bazı haklar sunuluyor. Vatandaşların emekli olamamaları durumunda ve lüzumlu koşulları sağlamaları halinde o tarihe kadar ödemiş oldukları prim paralarını alma haklkarı bulunuyor. Yazılı müracaat yapılarak alınabilen bu prim iadesi için sağlanması ihtiyaç duyulan koşullar şunlar;

* İlk şart; Emeklilik için lüzumlu olan yaş şartını tamamlamış olmak.

* Emekli yaşını ve sigortalılık süresini tamamlamasına rağmen; yeterli prim günü olmadığı için emekli olamayan vatandaşlar da toplu prim iadesi için müracaat yapabilirler.

* Toplu para almak için sigortalı olarak çalışmıyor olmak yada kendi işini yapmıyor olmak şartları bulunuyor.

Bu şartları elde eden vatandaşlar başvurularını kendi şehirlerinde yer edinen Toplumsal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine başvurularını yapabilirler. Müracaat işlemleri şahsen ve yazılı dilekçe ile yapılıyor.

EN AZ 1800 GÜN PRİM İSTENECEK

Bu kapsamda birkaç formül üstünde duruluyor. Çalışmayla ilk olarak noksan primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Mesela, minimum 1800 gün prim istenecek. Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp 1800 ve üstünde prim günü olanlar noksan süreyi borçlanma kanalıyla ödeyerek emekli olabilecek. Borçlanma kanalıyla emeklilik için yasa çıkması koşul.

1999 ÖNCESİ VE SONRASI FARKLI

9 Eylül 1999 ve öncesi sigortalı (4A-SSK) olan çalışanlar 10 senelik primle emekli olabiliyor. Bunun için 10 senelik primle (3600 gün) beraber sigortalı olunan tarihten bugüne 15 yıl geçmesi gerekiyor. Böylece sigortalı olduktan sonrasında fazla emek verme imkanı bulamayan sigortalılar için sistem emeklilik imkanı sunuyor. Daha ilkin 3600 gün olan prim sayısı şartı 9 Eylül 1999 sonrası için 4500 güne çıkıyor.

Ek olarak 25 senelik sigortalılık şartı da bulunuyor. Yaş şartı ise hanımlarda 58, erkeklerde 60 oluyor. Doğrusu 9 Eylül 1999 sonrası sigortalı olan birisi kısmi emeklilik isterse ilk olarak 4500 günü doldurmak zorunda. Sonrasında işe girmiş olduğu tarihten itibaren 25 yıl geçmesi lazım ve hanımefendilerin 58, adamların 60 yaşına erişmesi gerekiyor

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN FORMÜLLER

Doğum borçlanması: Sigortalı olarak çalışan bayanlara hususi olarak tanınan doğum borçlanması hakkı ile erken emekliliğin perdeleri açılıyor.

Hanımefendilerin doğum borçlanması hakkından yararlanması için doğumun sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonrasında gerçekleşmesi gerekir.
Doğumun canlı gerçekleşmesi gerekir. Doğumun öncesinde ve sonrasındaki istirahat süreleri de dahil olmak suretiyle her çocuk için 2 senelik süre borçlanılabilir. İki doğumun ardışık ve aralarındaki 2 senelik sürenin dolmamış olması halinde, ikinci doğumun 2 senelik prim süresine aradaki süre farkı da dahil edilir. Hanım sigortalıların en fazla 3 çocuk için toplam 6 senelik borçlanma yapmasına olanak verilir.
Askerlik borçlanması: Sigortalı olarak çalışan erkeklere hususi olarak tanınan askerlik borçlanması ile erken emeklilik planı devreye sokulur.

Adamların askerlik borçlanması hakkından yararlanması için vatani görevini er, erbaş olarak yapması ya da yedek subaylık okulunda eğitim alması gerekir. Yedek subaylık okuluna hazırlık için geçirilen süre da askerlik borçlanmasına dahil edilir.
Askerlik borçlanmasıyla sigorta başlangıç zamanı öne çekilebilir.

Askerlik borçlanması için ödenecek prim süresi tamamen askerlik süresiyle ilişkilidir. Askerlik süresinin tamamı ya da bir kısmı borçlanılabilir.
Askerlikten muaf olanlar askerlik borçlanması hakkından yararlanamaz.

Yurt dışı borçlanması: Çalışan gurbetçilere hususi olarak sunulan yurt dışı borçlanması hakkı ile erken emeklilik müjdesi verildi.

Emek verme yaşamının büyük bölümünü yurt haricinde geçiren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının emekli olabilmesi için bu süreci belgelemeleri gerekir.
Gurbetçilerin adına Türkiye’de SGK’ya herhangi bir prim ödemesinin yapılmamış olması ve kişilerin Türkiye’de bir işletme bünyesinde sigortalı olarak çalışmamaları şarttır.

Kısmi emeklilik hakkı: Vatandaşların sigorta başlangıç zamanı, hizmet süresi ve prim ödemesi şartlarını yerine getirmesi durumunda erken emekli olmalarının önü açılır.

Kısmi emeklilik için kişilerin sigorta başlangıç tarihlerinin 1999 ve öncesindeki yıllara ilişik olması gerekir. Bu haktan yalnızca 8 Eylül 1999 ve öncesinde SGK’ya sigortalı olarak bildirilenler yararlanabilir.

Kısmi emeklilik hakkından yararlanmak isteyenlerin 15 senelik hizmet süresi ve 3600 prim günü ödemesi şartlarını tamamlamaları istenir.
Yıpranma hakkı: Emek verme koşulları ağır olan meslekler için sunulan yıpranma oranı ile kişilerin daha erken emekli olması amaçlanmıştır. Hususi olarak verilen yıpranma süreleri yaş haddinden düşülüyor.

Su altında çalışanlar, güvenlik ve MİT mensubu, itfaiyeci, gazeteci, madenci, demir-çelik şeklinde mesleklerde çalışanlar için yıpranma hakkından yararlanmak için 3600 gün şartı aranır. Yıpranma hakkından yararlanan kişilere çalışmış oldukları her 360 gün için 60-180 gün içinde değişim gösteren fiili hizmet süresi zammı verilir.Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: