Sürekli Aç Hissetmenize Sebep Olan Nedenler


Ne yapmış olursanız olun kendinizi devamlı aç mı hissediyorsunuz? Hemen hemen bir saat önce yemek yemiş olsanız bile buzdolabının önünden ayrılamıyor musunuz? Asla dert etmeyin, yalnız değilsiniz. Zira sürekli aç hissetme problemininin altında değişik sebepler yatabiliyor. İşte kendinizi 7/24 aç hissetmenizin sebepleri.

Fazlaca Fazla Karbonhidrat Tüketmek

İşlenmiş karbonhidratlara ve unlu mamullere olan yatkınlığınız devamlı aç hissetme sorununu ortaya çıkarabilir. Bu biçim yiyecekleri yedikten derhal sonrasında midenize hâlâ hiçbir şey girmemiş şeklinde hissedebilirsiniz. Açlığınızın sesini duymamak için işlenmiş karbonhidrat tüketmek yerine lifli gıdaları hayatınıza sokmaya çalışın.

Düzensiz Uyumak

Doğduğumuz andan itibaren uyku, hem vücudumuzu hem de ruhumuzu besler. Azca uyku uyuduğunuz süre tokluk hissini uyaran leptin hormonu düşüşe geçerken açlık hissini arttıran grelin hormonu artışa geçiyor. Günlük 7-8 saat uyku uyumadığınız zamanlar bu hormonlar harekete geçerek bizi gereksiz karbonhidrat tüketimine sürüklüyor.

Gıda Kıymeti Düşük Yiyecekler Yiyecek

Zayıflamak uğruna kalori hesabı yapmak ve aslen gıda kıymeti açısından oldukça düşük olan yiyecekleri tüketmek, aç hissetme sebepleri içinde yer ediniyor. Marketlerde satılan rejim ürünlerin birçoğu oldukça düşük kalorili olsa da gıda açısından neredeyse hiçbir kıymet taşımıyor. Bu yiyecekleri tüketerek günü geçirmeye çalışmak da açlığı artırıyor.

Azca Protein Tüketmek

Protein tüketerek hem yiyeceklerin daha uzun süre midenizde kalmasını sağlayabilir hem de kendinizi daha uzun süre tok hissedebilirsiniz. Vücudunuz yeteri kadar protein almadığı sürece açlık ve bitkinlik ortaya çıkacaktır. Süt, yoğurt, yumurta, balık, mantar şeklinde gıdaları günlük olarak tüketerek doyma hissinizi artırabilirsiniz.

Susuz Kalmak

Dehidrasyon kısaca susuz kalmak, birçok rahatsızlığa davetiye çıkarır. Aç hissetme de en oldukca susuz kalmayla doğru orantılı. Dehidre olduğunuz zamanlarda beyne giden sinyallerde de bir karmaşa yaşandığından ve beyniniz size “açlık oyunları” oynadığından kendinizi buzdolabının önünde bulabilirsiniz.  Güne bir bardak su içerek adım atmak ve her 1-2 saatte bir 1-2 bardak su içmek tokluk seviyenizi yükseltecektir.

Hipertiroid

Ne yapmış olursanız yapın kendinizi devamlı aç hissetmeye devam ediyorsanız, ne olursa olsun bir doktorla görüşerek tiroid hormonunuzu denetim ettirin. Bilhassa hanımlarda daha oldukca görülen tiroid hormonu yüksekliği kişinin devamlı yiyecek yemesine sebep olabiliyor.

Öğün Atlamak

Yoğun hayatınızdan dolayı öğün atlama şeklinde bir hatada bulunuyor olmanız, olmadık zamanlarda aç hissetmenize niçin olabilir. Bilhassa günün ilk ve en mühim öğünü olan kahvaltıyı atlamanız sizi devamlı bir açlığa itecektir. Kahvaltı alışkanlığına haiz değilseniz ya da hakkaten vaktiniz olmasa bile, gene de ufacık bir şeyler de olsa yiyerek metabolizmanızın çalışmasına izin vermelisiniz.

Fazla Alkol Almak

Dozunu aşmış alkol tüketimi sizi devamlı yiyecek yemeye iter. Karnınız açken alkol almak, içtiğiniz süre süresince normalden daha çok yiyecek yemenize sebep olur. Bu yüzden alkol almadan ilkin karnınızı doyurmaya dikkat etmelisiniz. Bilhassa bir gece ilkin fazla alkol tüketmiş olmanız gün süresince kendinizi aç hissetmenize ve karbonhidratlara saldırmanıza niçin olacaktır.

Süratli Yiyecek Yiyecek

Mide ve beyin arasındaki yazışma, süratli yiyecek yediğiniz zamanlarda doğru çalışmaz. Süratli yediğiniz zamanlarda doyduğunuzu anlamayacağınız için bir tabak fazlasını isteyebilirsiniz. Onun yerine yemeklerinizi daha yavaş yiyerek, lokmalarınızı daha uzun çiğneyerek, mide ve beyin arasındaki iletişimi kuvvetli kılabilir, daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

Stres

Beslenme kitapları yazarı Dr. Marilyn Glenville, yaşanmış olan stresli olaylardan sonrasında kandaki kortizol seviyesinin arttığını ve bu durumun da açlık hissini ortaya çıkarttığını söylüyor. Stresli bir yaşama haiz olan kişilerin daha oldukca yiyecek yemeye eğilimli bulunduğunu da belirten Dr. Glenville, tertipli beslenerek stresin yol açmış olduğu bu açlık krizleriyle başa çıkılabileceğini ekliyor.

Aşırı Egzersiz Yapmak

Vücudunuza gereğinden fazla yüklenmek normalinden daha çok enerji tüketmenize sebep olacaktır. Bu enerji tüketiminin sonucunda ise aç hissetme durumu ortaya çıkacağından yiyeceklere istila etmek kaçınılmaz bir hâl alacaktır.Sağlıklı Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: