Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir?


Bireysel emeklilik sistemi daima dikkat çeken mevzular içinde yer ediniyor ve 2022’de Tamamlayıcı emeklilik sistemine (TES) dönüşeceği oldukça dikkat çekti. Gündemde büyük yankı uyandıran bu gelişmeden sonrasında emeklilik hayali kuranlar, ileriki yaşta emekli maaşının fazlasını almak isteyenler araştırmalara başladı. Peki iyi mi olacak?

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK NASIL OLACAK?

– 2017’de başlamış olan otomatik bireysel emeklilik sistemi, TES haline gelecek.
– Çalışanların tamamı mecburi olarak TES’e dahil edilecek.
– Hem çalışanın maaşından kesinti olacak hem işveren hem de devlet katkı sağlayacak.
– İşverenin mevcut yükünü arttırmayacak bir katkı formülü kurgulanacak. İşsizlik fonundan katkı yapılması da masadaki seçeneklerden biri.
– TES için az maaş alandan az, maaşı yüksek olandan daha yüksek kesinti yapılacak.
– Her çalışanın bir TES hesabı olacak ve tüm kesintiler bu hesapta birikecek.
– Tıpkı kıdem de olduğu benzer biçimde çalışan istediği süre TES’ten çıkamayacak. Kademeli çıkış hakkı tanımlanabilir. Çalışan, emekliliği vardığında sistemden çıkabilecek.

TES KİMLERİ KAPSAYACAK?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) toplumsal tarafların mutabakatı ile kurulacak bir sistem olacak. Yeni işe girip, emekliliği uzun olanlar TES’E ve fonlu sisteme dahil edilecek. Yaş sınırının üstünde olanlar ile emekliliğine az kalan çalışanlar ise TES’e dahil edilmeyecek.

2022’DE DEVREDE

Erdoğan tamamlayıcı emeklilik sigortası için emek verme başlattıklarını da belirterek şunları söylemiş oldu: “2022’de devreye sokacağız. Tesis edilecek karma model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak. Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile bununla beraber ilave emeklilik desteği alınabilmesini de sağlayacağız. Çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecekler. Bunun için devlet elini taşın altına koyacak. Bu kapsamda oluşacak fon ile Türkiye’nin İstihdam Kalkanını devamlı hale getirmeyi hedefliyoruz.” Erdoğan, esnafa, ufak işletmelere, yatırımcılara üretim ve istihdam için uygun maliyetli ve uzun vadeli kaynak sağlayacakları bir sistem kuracaklarını açıkladı.

EMEKLİNİN MAAŞI TES’LE ARTACAK

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) toplumsal tarafların mutabakatı ile kurulacak bir sistem olacak. TES, emekli aylığını artırıcı ve yaşlılık döneminde gelirin korunmasını amaçlıyor. Yapılacak çalışmayla 2017’de başlamış olan otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES), TES haline getirilmesi de planlanıyor. Çalışanların tamamı mecburi olarak TES’e dahil edilecek.
Hem çalışanın maaşından kesinti olacak sadece hem işveren hem de devlet katkı sağlayacak. Ek olarak İşsizlik Fonu’ndan katkı yapılması da masadaki seçeneklerden biri. Her çalışanın bir TES hesabı olacak ve tüm kesintiler bu hesapta birikecek. İstediği süre TES’ten çıkamayacak. Çalışan, emekliliği vardığında sistemden çıkabilecek. Sadece kademeli çıkış hakkı da tanımlanabilir. Sisteme emekliliği yaklaşanların dahil edilmesi ise planlanmıyor.

 



Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: