Tasarruflu Yaşam, Hayatı Kaçırmak Değildir


Tasarruf yapmaktan konu açılınca hemen irkiliriz. Sanki bir şeylerden fedakârlık yapacak, çeşit çeşit zorluklara katlanacak ve tüm bunları yaparken de hayattaki birçok şeyi ıskalayacakmışız gibi hissederiz. Aslında bu pek doğru değil. Bugün hanenize koyduğunuz küçük miktarlar, geleceğinizin bonkör hesapları olarak size geri döner.

Elleri Görelim

 

Hayatın ne zaman ne getireceğini kimse bilemez ancak bugünden tasarruf yaparak rahat bir gelecek hazırlayabilirsiniz. Yaşlandığınızda ya da aksi bir durum olduğunda ele güne muhtaç olmamak kendi elinizde.

Küçük, Büyük Fark Etmez. Yeter ki Birikim Olsun!

Tasarruf yapmak için sadece büyük tutarlar ayırmanıza gerek yoktur. Önemli olan düzenli olmayı hedeflemek ve bu hedeften şaşmamaktır. Tamam, her an işler değişebilir, koşullar sizi başka planlar yapmaya itebilir. Kendi hayatınızda kuralları siz koyuyorsunuz, tasarruf planınızı değiştirmekte de özgürsünüz. Bozuk paraları kumbaraya atmakla başlayın hiç olmazsa.

Hey Uzman! Buraya Biraz Bakar mısın?

Düzenli bir şekilde birikim yapmaya karar verdiğinizde ve kumbaranın biraz ötesine geçmek istediğinizde uzman portföy yöneticilerinden destek alabilirsiniz. Bazı insanlar boşuna ekonomi okumadı. Farklı yatırım araçları boşuna icat edilmedi. Size göresi mutlaka bulunur.

Yoo, Pinti Olun Demedik!

Tasarruf yapacağım diye hayatın güzelliklerinden ve size keyif verecek şeylerden elinizi eteğinizi çekmek şu hayatta kendinize, hatta hayatın kendisine yapacağınız en büyük haksızlıktır. Pintilik yapmayın. Bir kumbara ya da banka hesabı olarak hayatınıza devam etmeyin. Onun yerine bir birikim hesabı açın, kâfi!

Savurgan Olmayın Dedik

Para kolay kazanılmıyor. Hesabınızı bilin, mevcut durumunuzla ne kadar birikim yapabileceğinizi hesaplayın ve birikim yapmaya başlayın. Ertelemeyin. Nazan Öncel’in “Aşk beklemez.” dediği gibi hayat da beklemez.Birikim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: