Tiyatro Sanatçısı Ülkü Aşaröz Genç Yaşta Kansere Yenik Düştü


KİMDİR? 

12 Temmuz 1978 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Ülkü Aşaröz, minik yaşta 4 yıl piyano ve 3 yıl temel bale dersleri alarak sanatla tanıştı. Muammer Sun, Cenan Akın, Selahattin Evcil ve Sabahat Tekebaş şeklinde çağdaş müziğin önemli müzisyenlerinden dersler aldı. Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Oyunculuk Ana Sanat Dalı Bölümü’nü birincilikle kazanmıştır. Üniversite yıllarında hocası Prof. Dr. Nurhan Karadağ ile dans tiyatrosu ve müzikal üstüne emekler yapmış oldu. Bununla beraber Ankara’da yaşamış olduğu yıllarda aranjör Ümit Eroğlu’nun stüdyosunda çeşitli cıngıllar, tiyatro ve reklam müzikleri hazırladı.

Üç albüm ve bir single emek vermesi da meydana getiren Aşaröz, 2002 senesinde RTÜK için hazırlanan sigara karşıtı “Nefes Al” isminde şarkısı ve klibi ile TRT Teşvik Ödülü aldı. Yetenekli oyuncu hem de oldukca yönlü bir eğitmendir. Sahne sanatları eğitmeni kimliği ile çocuk, genç ve yetişkinlerden oluşan sanat topluluklarını sahneye hazırladı. Çeşitli eğitim kurumlarında uygulamalı sahne ve ileri oyunculuk teknikleri dersleri verdi. Yoga-Meditatif Dans dersleri ile psiko-fiziksel sağlığın spordaki adı olan yogayı sanatla harmanladı. Ruh-zihin-beden bütünlüğü ve nefes, omurga farkındalığı, kamera oyunculuğu, diksiyon ve tiyatro üstüne çeşitli gruplara eğitmenlik yapmış oldu. 2018 Mayıs ayında “Kadehimde Balık”, 2019 Nisan ayında “Hesapta Aşk” isminde sözü ve müziği kendisine ilişkin single çalışmalarına çekmiş olduğu klipleri ile adından söz ettirdi.

Ülkü Aşaröz, 2020 senesinde ise “Uyan Tanrıça” isminde müzikli oyunu Savaş Aykılıç’la beraber yazmış, yönetmiş ve müzikli oyunun bestelerini de yapmıştı. Oyunda rolden role giren Aşaröz, makyajını izleyici önünde değiştiriyor ve kadınlığın güçlü, gizemli, yaratıcı, dönüştürücü doğasını, gerçek kahramanlardan yola çıkarak anlatıyordu.Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: