Tütün Ürünü Kullananların Diş Sağlığı İçin Tüketmesi Gereken Besinler


Tütün kullanımının ruhsal ve fizyolojik sağlığımız üstündeki negatif etkilerini bilmeyenimiz yok! Bilhassa ağız ve diş sağlığı üstündeki tesirleri küçümsenecek benzer biçimde değil. Durum bu şekilde olunca tütün kullanan insanların ağız ve diş sağlığı mevzusunda daha dikkatli olması da koşul oluyor.

İşte tütün ürünü kullananların ağız ve diş sağlığı için tüketmesi ihtiyaç duyulan gıda grupları…

1. Süt ve peynir ürünleri

Süt ve süt ürünlerinin kemik gelişimimiz üstündeki pozitif etkilerini bilmeyenimiz yok! İçerdikleri yüksek kalsiyum, demir ve protein yardımıyla ağız ve diş sağlığımızı korumuş olan bu besinlerin beslenme programımızda olması koşul. Aksi takdirde ilerleyen yaşla beraber diş kayıpları kaçınılmaz bir hal alabilir!  Hem de tütün ürünü kullanan insanlarda yoğurt tüketimi, ağızdaki probiyotik dengeyi sağlamış olduğu için enfeksiyonları ve iltihapları önler, ihtimaller içinde yaraların önüne geçer.

 

2. Yağsız protein kaynakları

Eğer tütün ürünleri kullanıyorsanız ve diş sağlığınız mevzusunda endişeliyseniz beslenme programınıza yağsız proteinleri eklemenin vakti geldi! Tavuk ve balık B3 vitamini açısından oldukça zengindir ve dişlerinizin gereksinim duyan fosforu bolca oranda bulundurur. Dişlerinizin üstündeki koruyucu katman olan diş minesinin güçlenmesini elde eden fosfor, bilhassa tütün kullananlar kişilerin ağız ve diş sağlığında mühim bir rol oynar.

 

3. Tatlı patates

Eğer tütün kullanımına bağlı ağız yaralarınız ve diş eti şişlikleriniz var ise tatlı patates tüm bu problemlerinizin çözümü olmaya hazır! Haşlayarak yada püre olarak tüketebileceğiniz tatlı patates, hem çürük ağrıları hem yara sızlamaları hem de diş eti şişliklikleriyle savaşım etmek için birebir. Eğer tatlı patates tüketmek istemiyorsanız bu tür kök sebzeler de iş görecektir. Ek olarak tatlı patatesin yüksek oranda A vitamini içerdiğini, dolayısıyla diş minesini güçlendirdiğini de hatırlatalım.

 

4. Çay

Gene tütün kullanımına bağlı diş eti şişlikleri ya da ağız yaralarından muzdaripseniz çay imdadınıza yetişiyor! Meydana getirilen araştırmalar yeşil ve siyah çayın ağızdaki zararı dokunan bakteri oluşumunu engellediğini ve diş eti iltihabının etkilerini azalttığını kanıtlıyor. Ek olarak yeşil çayın vücudunuz için birçok faydası bulunuyor. Doğal çayınızı şekersiz tüketmeye ve fazlaca sıcak tüketmemeye de itina göstermelisiniz.

 

5. C vitamini açısından zengin sebze ve meyveler

C vitamini, ağız içinde oluşan yara ve iltihapların fazlaca daha süratli bir halde iyileşmesine destek sunar. C vitamini eksikliği durumunda diş etleriniz kanayabilir hatta öteki diş eti rahatsızlıklarını da yaşayabilirsiniz. Tütün kullanımı da ağız ve diş sağlığınızı tehlikeye attığı için kafi oranda C vitamini aldığınızdan güvenilir olmanız koşul! Portakal, mandalina, kırmızı biber, brokoli, roka ya da çilek benzer biçimde besinlere öğünlerinizde daha çok yer vermenin vakti geldi!Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: