Vegan ve Vejetaryen Arasındaki Farklar Nedir?


Vejetaryenliği uzun süredir bilsek de, vegan beslenme son birkaç senedir yaşamımıza süratli bir giriş yapmış durumda. Bazı yönleriyle birbirine benzeyen bazı yönleriyleyse tamamen ayrı yollara giden bu iki beslenme şekli arasındaki farklılıkların neler bulunduğunu biliyor musunuz? Bu probleminin yanıtını sizler için araştırdık.

Veganlar Hayvansal Hiçbir Ürünü Yemiyor

Vejetaryen beslenmede hiçbir hayvan ürünü yenmezken vegan beslenme şeklinde hiçbir hayvansal ürün yenmiyor. Mesela vejetaryen olan biri kırmızı et yemeyip peynir yiyebilir, sadece vegan olan biri hayvansal hiçbir besini tüketmez.

Vejetaryenler Dörde Ayrılıyor

Aslen vejetaryenler kendi aralarında dört değişik gruba ayrılıyor.

  • Ovo vejetaryen: Yumurta bölgeler fakat süt ürünleri ile hayvan ürünleri yemezler.
  • Lakto vejetaryen: Hayvan ürünleri ile yumurtayı kesinlikle yemeyip süt ürünleri tüketirler.
  • Pesko vejetaryen: Et ürünleri yemeyip balık ve balık ürünleri bölgeler.
  • Lakto-Ovo vejetaryen: En sık karşılaşılan biçim olan bu gruptakiler süt ürünleri ile yumurta tüketip hiçbir hayvanın etini yemezler.

Veganlar Yemeğin Iyi mi Yapıldığıyla İlgilenir

Vejetaryenler bir restorana gittiğinde et ürünü içermeyen bir yiyecek sipariş verir. Sadece vegan beslenme şekline haiz olanlar sipariş verdikleri ürünün hazırlık aşamasında herhangi bir hayvansal ürün katılıp katılmadığını, kullanılan bıçakların hayvansal ürünlere değip değmediğini de araştırır.

Veganlar Bal Yemez

Veganları vejetaryenlerden ayıran bir öteki özellik de bal yememeleri. Veganların bal yememe sebebi ise hayvanların üretmiş olduğu her şeyden uzak durmaları ve kendilerine bu şekilde bir yaşam seçimi seçmeleri.

Veganlar Hayvansal Ürün Kullanılan Giysileri Giymez

Veganlar hayvansal ürün kullanılan hiçbir giysisi giymez ve hiçbir eşyayı kullanmaz. Deri, kürk, ipek, yün, post, angora şeklinde malzemeler veganların yaşam tarzından oldukça uzaktır.

Veganlar Standart Makyaj Ürünlerini Kullanmaz

Birçok kozmetik markası ürünlerini piyasaya sunmadan ilkin hayvanlar üstünde denemeler yapar. Bu durum veganların yaşam tarzına asla uyuşmadığından hayvanların kontrol olarak kullanıldığı hiçbir makyaj ürününü kullanmazlar.

Veganlar Sigaradan Uzak Durur

Birçok vegan, sigara üretimi esnasında hayvanların kullanıldığını bildiğinden sigara içmezler. Bilhassa beagle eşeysel köpekler üstünde deneyler yapılarak üretildiği ve bu hayvanlar yoğun dumana maruz kalmış olarak zarar görmüş olduğu için birçok veganın hayatında sigaraya yer yoktur.

Veganlar Hayvan Gösterilerine Katılmaz

Vegan beslenme şeklinin yanı sıra etik olarak veganlar hiçbir şekilde hayvanların kullanıldığı gösterilere katılmaz. Bunun yanı sıra hayvanat bahçelerini ziyaret etmezler, petshop seçimi dükkanları boykot ederek hayvanların tüm haklarını savunurlar.

Veganlar Vejetaryenlere Nazaran Daha Oldukça B12 Eksikliği Yaşar

Vegan beslenme söz mevzusu olduğunda hayvansal ürünleri tüketmemek birinci sırada yer aldığından ve B12 vitamini en fazlaca hayvansal ürünlerde yer aldığından veganlarda büyük bir vitamin açığı ortaya çıkıyor. Veganların bunu öteki gıdalardan dengeli bir halde yemeye itina göstererek kapatması gerekiyor.

Hangisi Daha Sıhhatli?

  • Vegan beslenme şekli de vejetaryen beslenme şekli de kalsiyum, D vitamini, B12 vitamini ve Omega-3 eksiklikleri yaratabiliyor. Bu eksiklikleri engellemek için bitkisel destek sunar almak öneriliyor.
  • Vejetaryenler veganlara bakılırsa kalsiyum ve B12 vitaminini daha fazlaca alıyor.
  • Yapılmış olan bazı araştırmalar vegan yaşam tarzına haiz kişilerin kalp krizi, kanser ve tip 2 diyabet hastalıklarına daha azca yakalandıklarını gösteriyor. (Doğal gerektiği şeklinde beslenmezlerse)
  • Veganların vejetaryenlere bakılırsa vücut kitle endekslerinin daha azca bulunduğunu ve kilo almaya daha azca eğilimli oldukları da görülüyor.


Sağlıklı Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: