Yaşamın Güzelliklerini Kaçıran Varyemezlere Öğütler


“Ne yapacaksın bu kadar parayı, mezara mı götüreceksin?” ya da “Kefenin cebi yok.” sözlerini sık sık duyuyorsanız siz bir varyemez, bir cimri, parası canına yapışık birisiniz. Evet, biliyoruz; para kolay kazanılmıyor fakat didinerek çalıştığınız parayı sizi mutlu edecek şeyler için harcamayacaksanız ne anladık bu işten? Varın gelin varyemezliğinizi törpüleyecek şu öğütlere kulak verin. Çünkü yaşam oldukça kısa, tadını çıkarmak lazım.

Kendinize “Ben Bu Yaşamdan Ne İstiyorum?” Sıralaması Yapın

Yaşamın amacına dair felsefi bir kitap yazın demiyoruz. Yaşamdan istediklerinizi, beklentilerinizi, hayallerinizi yazın. Muhtemelen listenizde yer alacak maddeler çocuklarınız var ise onlar için daha iyi bir yaşam ya da bir ev daha almak benzer biçimde şeyler olacak. Bunlar normal olarak her insanın isteyeceği şeyler fakat örnek olarak güzel bir tatile çıkmak, vaktinizi daha verimli ve dolu geçirecek aktivitelere katılmak, kısacası daha renkli ve keyifli bir yaşam beklentileri niçin listenizde olmasın?

Hobi Edinin

Hobi kurslarını araştırın ve ilgi alanınıza giren bir tanesine kayıt olun. “Ne gerek var, boşuna harcama.” dediğinizi duyar gibiyiz. Gerek var; şundan dolayı yaşam bir tek çalışıp para kazanmaktan ve o parayı harcamaktan ibaret değil. Ufak keyifleri hayatınıza dahil etmeye başladığınızda daha rahat ve mutlu bir insan olmaya başladığınızı görmüş olacaksınız.

Parayı Amaç Olarak Değil; Vasıta Olarak Görün


Siz anlaşıldığı kadarıyla para kazanmayı ve parayı elde tutmayı hayatınızın amacı hâline getirmişsiniz. Oysaki para, rahat olmasıyla birlikte keyifli bir yaşam sürdürmek için lüzumlu olan bir vasıta bir tek. Ne zenginler göçtü gitti bu yaşamdan, para para nereye kadar?

Paylaşımcı Olun

Cimrilik bir tek para ile ilgili bir durum değildir. Varyemez şahıs insan ilişkilerinde de varsevmez, varpaylaşmaz şeklinde bir tutum takınır. Bu, siz bilincinde olmasanız bile öyleki olur; şundan dolayı cimrilik fena bir alışkanlık hâline gelmiş olarak tüm hayatınızı ele geçirir. Cimrilik yapmayın, paylaşımcı olun, sizde fazla olan ne var ise öteki insanlarla paylaşın. Bir tek para değil; sevgi de buna dahil.

Anlaşılmadığınızı Düşünüp İnsanlarla Aranıza Duvar Örmeyin

Bir ihtimal maddi anlamda zor bir çocukluk geçirdiniz, bir ihtimal sizin için para kazanmak için çılgınlar benzer biçimde çalışmak bir mecburiyetti ve insanoğlu size cimri olduklarını söylediklerinde de yaşadığınız zorlukları bilmedikleri için onlara kızıyorsunuz. Bir halde zorlukların üstünden gelip birikim yapabildiğiniz için tebrikler fakat birikiminizi keyifli şeyler yapmak için harcamak savurganlık demek değildir. Har vurup harman savurun, paranızı sokağa saçın demiyoruz size, hak ettiğiniz güzellikleri ve tadı yaşayın diyoruz. Yoksa ikimiz de fakındayız tutum yapmanın yaşamı ertelemek demek olmadığının.Kariyer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: