Yaz Aylarında Gözleri Korumanın Yolları


Günün mühim bir bölümünde direkt güneş ışınına maruz kalan gözleri korumanın yolları mevzusunda yeterince bilgili misiniz? “Doğal ki” demeden ilkin yazımıza bir göz atın!

Güneş Gözlüğü Seçerken İki Kez Düşünün

Ultraviyole ışınlarını süzen bir güneş gözlüğü seçtiğinizden güvenli olun. Bunun için en kolay yol, satın aldığınız gözlüğün sertifikasını kontrol etmek. Camınız ultraviyole ışınlarının yüzde 95’inden fazlasını süzmeli. Bunun yanı sıra güneş ışığının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri içinde şapka da takmanızda yarar var. Şu sebeple direkt göze giren ultraviyole ışınları erken yaşta katarakt ve sarı nokta hastalıklarına sebep olabilir. Öteki taraftan camları oldukça koyu renkli güneş gözlüklerinden de kaçının şu sebeple gözbebeklerinin fazladan büyümesine ve daha çok güneş ışınına maruz kalmasına sebep oluyor. Şunu ihmal etmeyin, gözlük camının rengiyle ultraviyole ışınları süzme yeteneği içinde hiçbir ilişki yoktur. Oldukça açık renkli camlar da bu mevzuda iyi olabilirler.

Klimalı Ortamlar Gözlerinize De Zarar Verir

Yazın gözleri korumanın yolları diyince aklınıza yalnız plaj ortamı gelmesin. Artık yazın kapalı alanlarda, bilhassa ofislerde klimasız yaşayamaz haldeyiz. Fakat klimayı hep açık tutmaktansa, arada içeri temiz hava girmesine izin vermenizde yarar var. Gün içinde ara ara gözlerinizin yanması, kaşınması, lens takıyorsanız lenslerinizin batması klimadan olabilir. Şu sebeple klima ortamdaki havayı kuruttuğu benzer biçimde gözlerinizi de kurutur.

Kontakt Lens Kullananlar Kremlenirken ve Havuza Girerken Dikkat

Bilhassa dinlence köyü ve otel benzer biçimde oldukça fazla kişinin kullandığı havuzların hijyeninden devamlı güvenli olamıyoruz. Bu benzer biçimde havuzlara girerken lenslerinizi ne olursa olsun çıkarın yada deniz gözlüğü kullanın. Yoksa havuzdaki mikroplar göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Kontakt lens kullananlar için bir öteki problem ise yüze sürülen kremin sudayken eriyip göze girmesi ve dolayısıyla lense yapışması. Bundan dolayı denize yada havuza girmeden ilkin yüzünüzü iyice yıkayıp kremin çıktığından güvenli olun.

Peki Ya Çocuklarımızın Gözleri?

Öğle saatlerinde şapka takmaları icap ettiğini artık söylemiyoruz bile. Fakat hijyen mevzusunda da onları bilinçlendirmek gerektiği sürekli vurgulayabiliriz. Tüm gün plajda oldukça fazla şahıs ve cisimle temas halinde olan çocuklar, gözleri kaşındığında ellerini gözlerine sürebilir. Çocuklarınıza bu alışkanlıklarından kurtulmaları icap ettiğini, aksi halde gözlerinin mikrop kapabileceğini anlatmalısınız. Ellerini ve yüzlerini belli sıklıkta sabunla yıkamalı, denizde ve havuzda gözlerini açmaktan kaçınmamalılar. Eğer isteklilerse, deniz gözlüğü alarak bu soruna ergonomik bir çözüm getirebilirsiniz.

Öte taraftan uzmanlara gore çocuklar da güneş gözlüğü kullanabilirler. Doğal ki yüzde 100 ultraviyole korumalı olması kaydıyla. Bu gözlüklerin çocuğun burnuna ve kafasının yan taraflarına baskı yapmayacak bir model seçtiğinizden güvenli olun.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: