Yeni Evleneceklere İçin Birikim Tavsiyeleri


Evlilik hazırlıkları, hem oldukça keyifli hem de fazlasıyla stresli bir süreç. Düğün, balayı ve ev eşyası derken meydana getirilen harcamalar, planlarınıza fena bir başlangıç yapmanıza niçin olabilir. Peki yeni evliyken birikim mümkün mü, iyi mi bir yol izlenmeli ve dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar neler? Tüm bu soruların yanıtını sizler için yazdık.

1. Uzun dönemli bir finansal plan oluşturun

Etkili bir birikim için uzun dönemli bir finansal plan koşul! Eşinizle beraber belirleyeceğiniz uzun vadeli hedefler, evliliğinizin ve finansal durumunuzun daha sağlam temellere oturmasına destek olacaktır. Uzun vadeli finansal planlar içinde ev almak, yatırım yapmak ya da emeklilik planına başvurmak gösterilebilir.

2. Birikim hesabı oluşturun

Evlenmeden ilkin ya da evliliğinizin derhal başlangıcında banka hesaplarınızı iyi mi yöneteceğinizi konuşmalı ve bir karara bağlamalısınız. Her iki taraf da çalışıyorsa kimin hangi harcamalardan görevli bulunduğunu belirleyin. Ortak bir birikim hesabı açmak, hem hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak hem de yaptığınız birikimi denetim edebilmenize olanak tanıyacaktır. Ek olarak, banka hesaplarınızın yönetimini bir karara bağlarken borçlarınızı da konuşmanızda yarar var.

3. Düğün ve balayı harcamalarını göz ardı etmeyin

Düğün, yeni ev, balayı… Bunların hepsi kulağa fazlaca çekici geliyor olabilir. Sadece bu işin de bir bütçesi bulunduğunu unutmamalısınız. Evlilik hayatınıza bir borç yüküyle adım atmak istemiyorsanız planlamanızı iyi yapmalı ve sınırların dışına çıkmamaya itina göstermelisiniz. Aksi takdirde aylar süresince düğün ve balayı harcamalarını ödemeye devam etmek kaçamayabilirsiniz.

4. Finansal önceliklerinizi belirleyin

Her insanın finansal öncelikleri değişkenlik izah edebilir. Finansal problemlerin huzurunuzu kaçırmaması için bütçenizi iyi planlamalı ve karşınızdakinin finansal önceliklerini dikkate almalısınız. Birlikte yapacağınız bir bütçe tablosu, hem gelir-gider durumunuzu görmenize hem de birikim yapmanıza olanak sağlar. Doğal evliliğinizin ilk dönemlerinde finansal önceliklerinizi mantık çerçevesinde belirlemeye itina göstermelisiniz!

5. Borç ödeme planı oluşturun

Hemen hemen evliliğinizin başındayken borçlarınızdan kurtulmak, düşündüğünüzden fazlaca daha mühim! İlerleyen zamanlarda çocuk sahibi olmaya karar verirseniz borçlarınızı ödemek, beklediğinizden daha zor olabilir. Bu yüzden borçlarınızı yok saymak yerine eşinizle konuşmalı, tüm borçlarınızın detaylı bir listesini çıkarmalı ve birlikte karar verdiğiniz bir borç ödeme planı oluşturmalısınız. Bu sayede borçlarınızı kapatabilir, fazlaca daha etkili bir birikim yapabilirsiniz.Birikim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: