Yorgun Ayakları Dinlendirme İpuçları


Ayaklarımıza yazık, en oldukça onlar yoruluyorlar. Tüm bedenimizi taşıma görevi onlarda. Tüm gün ayakkabıların içinde kapalı duran, kimilerinin işi kimilerinin kalabalık toplu taşıma kâbusu sebebiyle (oturacak yer sayısı ile insan sayısı arasındaki dev orantısızlığı düşünün) dinlenemeyen ayaklar, günün sonunda vücudumuzun en bitkin parçaları olabiliyor.

Bitkin ayaklarınızı dinlendirmek için bu şekilleri deneyin yoksa kendi ayaklarınızın üstünde duramayacağınız kadar iş işten geçmiş olabilir. Ayak yapmıyoruz, onlar bizlere oldukça lazım.

Efsane Leğen, Uzun Zamandır Nerelerdeydin?

Ayak yıkama ve leğen ikilisi, kuru fasulye-pilav kadar kanıksanmıştır. Eski Türk filmlerinde hanımefendilerin eve gelen eşlerinin ayaklarını leğende yıkama merasimleri oldukça şükür son buldu. Hepimiz kendi ayağını kendi yıkasın bir zahmet.

Ayaklarınızı dinlendirmek için iki ayağınızın sığacağı büyüklükte iki değişik leğen edinin. Bu leğenlerin birine 40-45 derecede sıcaklıkta su, diğerine soğuk su doldurun. Sıcak suyun içinde 5 dakika beklettiğiniz ayaklarınızı, mayışmalarına izin vermeden soğuk suyun olduğu leğene sokun. Bir 30 saniye bekledikten sonrasında tekrardan öteki leğene doğru ayaklanın. Bu işlemi 5-6 kez tekrarlayın. Sıcak sudan soğuk suya giren ayaklarınız, artan kan dolaşımıyla canlanacaktır. Bazı şoklar iyidir, sürprizler güzel şeyler, ayık meblağ.

Ayaklar Havaya

Tüm gün üzerlerinde vücut baskısı hisseden ayakların bu şekilde hissetmeleri düzgüsel; şundan dolayı kanın büyük kısmı dünyanın en “düşkün” yasası olan yer çekimi yasası sebebiyle kendilerinde toplanıyor. Madem o şekilde, yatağa ya da koltuğa uzanıp ayaklarınızı altlarına destek koyarak yukarıda tutun ki kan kalbe doğru aksın. Damarlarınızda biriken kan, ağrı yapmadan geldiği yere geri dönsün. Fazla kan, ağrı arttırır.

Ağrımayın, Yoksa Tuzlarız Sizi

Ayaklarınız ağrıyorsa ılık suyla doldurduğunuz leğenin içine kucak dolusu kaya tuzu ve bir çorba kaşığı adaçayı dökün. 10-15 dakika ayaklarınızı bu acayip karışımın içinde beklettikten sonrasında gevşediklerini hissedeceksiniz.

Sizi Zambaklara Saracağız  

Zambak yağı, kozmetikte kullanılan bitkisel bir ürün olmasının yanında, hem ellerdeki hem ayaklardaki eklem ağrılarına iyi gelmesiyle de pek meşhur. Üç-dört avuç dolusu zambağı ince ince kıyın, zeytinyağı dolu bir kavanoza koyun, ağzı kapalı bir halde iki hafta güneşte beklemeye alın. Salsın tüm şifasını iyice. Kavanozu benmari usulü sıcak suda kaynattıktan sonrasında içindeki yağı bir tülbent yardımıyla süzdüğünüzde kazanmış olduğunuz yağ, ayaklarınızın ağrısını sızısını geçirecek olan zambak yağı olacak.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: